Monitor za ljudska prava: Amerika i Njemačka saučesnici u genocidu u sjevernoj Gazi

Euromediteranski monitor za ljudska prava kaže da odgovornost za masakr snose oni koji snabdijevaju Izrael oružjem i oni koji šute o genocidu.

Palestinci pomažu žrtvama izraelskog napada na Beit Lahiyu (REUTERS/Stringer) (Reuters)

Prema Euromediteranskom monitoru za ljudska prava (HRM), prva procjena žrtava masakra koji je okupatorska vojska počinila u Beit Lahiyi na sjeveru Pojasa Gaze je zastrašujuća, a odgovornost za ovo – osim okupatorske države – snose oni koji je snabdijevaju oružjem i oni koji šute o genocidu, ne preduzimajući konkretan stav prema ponovnom uništavanju ljudskosti u Gazi.

Monitor je objasnio da je njegov terenski tim dokumentirao napad izraelskih aviona 29. oktobra 2024. godine na petospratnu stambenu zgradu porodice Nasr u Beit Lahiyi, u kojoj je bilo smješteno oko 200 raseljenih osoba, i njeno potpuno uništenje nad njihovim glavama.

HRM je prenio izjavu jednog od preživjelih ovog masakra, da su izraelski avioni bombardirali zgradu u pet sati ujutro i potpuno je uništili. Objasnio je da je ta zgrada bila utočište za 200 osoba, raseljenih iz kampa i grada Jabalija te drugih dijelova sjeverne Gaze, nakon bombardiranja njihovih domova i skloništa te da su svi bili nevini civili.

Spomenuo je da su među poginulima njegova žena i četvero djece, dok je on preživio tako što ga je snaga eksplozije odbacila do kuće jednog komšije, koja je bila udaljena nekoliko desetaka metara, pritom zadobivši povrede po cijelome tijelu. Mještani su ga uspjeli prebaciti u bolnicu Kamal Adwan, gdje već satima čeka da bude prebačen u bolnicu Al-Awda na operaciju, ali bezuspješno, dok su deseci žrtava još pod ruševinama, rekao je.

HRM je objasnio da je, prema prvim informacijama, okupatorska vojska gađala ovu stambenu zgradu američkom bombom MK-84, teškom 908 kilograma, koja je sravnila sa zemljom zgradu zajedno sa svima koji su bili u njoj.

Napomenuo je da su, zbog prestanka rada službi hitne pomoći i civilne zaštite na sjeveru Gaze usljed stalnih izraelskih napada, stanovnici tog područja na improviziran način izvukli određeni broj tijela žrtava, njih oko 93, dok se deseci i dalje vode kao nestali pod ruševinama.

Njemačko oružje

Euromediteranski monitor je, također, ukazao na dokumentiranje široke upotrebe njemačkog oružja Matador u bombardiranju i spaljivanju domova te izraelskom ubijanju Palestinaca kao i upotrebe njemačkih mina na sjeveru Pojasa Gaze.

Naglasio je da, u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom, posebno Konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, upotreba američkog i njemačkog oružja za masovno ubijanje palestinskih civila i uništavanje njihovih domova čini ove zemlje saučesnicima u zločinu genocida koji Izrael čini u Pojasu Gaze od 7. oktobra 2023. godine.

Monitor je izrazio čuđenje zbog pasivnosti koju pokazuje međunarodna zajednica i sistemi međunarodne pravde, zbog normalizacije svakodnevnog ubijanja i masakra, toliko da je broj ubistava u jednom danu dostigao desetke i stotine bez izricanja ijednog stava, što je jedan od najgnusnijih oblika manifestacije rasizma i političke i moralne korupcije na globalnom nivou.

Naglasio je da međunarodno humanitarno pravo štiti pravo civila tokom oružanih sukoba ako odluče ostati u svojim domovima ili mjestima, posebno zato što ne predstavljaju nikakvu opasnost ili prijetnju po život okupatorskih snaga. Istraživanja HRM-a su potvrdila da okupatorsko ubijanje i uništavanje nema nikakav vojni razlog, već se provode s ciljem uništavanja Palestinaca i njihovog prisilnog progonstva.

Monitor je pozvao Ujedinjene narode i međunarodnu zajednicu da hitno interveniraju kako bi spasili stotine hiljada stanovnika sjeverne Gaze, zaustavili zločin genocida, koji Izrael čini drugu godinu zaredom, uveli sveobuhvatni embargo na oružje Izraelu, pozvali ga na odgovornost i kaznili za sve njegove zločine te poduzeli sve mjere za zaštitu palestinskih civila u Gazi.

Izvor: Al Jazeera

Reklama