Kakve su posljedice izraelske zabrane UNRWA-e

Prekid koordinacije s izraelskim vlastima predstavljat će snažan udarac operacijama u Gazi, gdje je UNRWA ključna za pružanje pomoći.

UNRWA djeluje na okupiranim palestinskim teritorijama gdje pruža usluge palestinskim izbjeglicama (REUTERS/Ramadan Abed)

Neizvjesna je budućnost rada Agencije Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) nakon što je izraelski Knesset izglasao zabranu njenog djelovanja u Izraelu, uključujući okupirani Jerusalem.

UNRWA djeluje na okupiranim palestinskim teritorijama, gdje pruža usluge palestinskim izbjeglicama, posebno na polju obrazovanja i zdravstva.

Zakon koji je donio Knesset zabranjuje izraelskim zvaničnicima saradnju s UNRWA-om i njen rad u Izraelu, kao i u Istočnom Jerusalemu koji je Izrael okupirao 1967. godine, a zatim ga proglasio dijelom svoje teritorije.

Očekuje se da zakon stupi na snagu u roku tri mjeseca.

Šta će se desiti?

Istraživač specijaliziran za pitanja palestinskih izbjeglica Rex Brynen ističe da bi „u bliskoj budućnosti ovo moglo izuzetno otežati nastavak rada UNRWA-e u Istočnom Jerusalemu“, podsjećajući da ova agencija radi u izbjegličkom kampu Shu'afat u Istočnom Jerusalemu.

Međutim, glasnogovornik agencije Jonathan Fowler naglašava da „posljedice prevazilaze teritoriju za koju Izrael kaže da je pod njegovim suverenitetom, jer će prekid koordinacije s izraelskim vlastima predstavljati snažan udarac operacijama u Gazi, gdje smo mi ključni u pružanju podrške“.

U Pojasu Gaze, koji je uništen zbog rata koji traje više od godinu dana, agencija zapošljava 13.000 ljudi, upravlja humanitarnom pomoći drugih organizacija i održava redovan kontakt s izraelskim vlastima, posebno u pogledu stizanja humanitarne pomoći.

Prekid koordinacije s Izraelom će, također, otežati rad UNRWA-e na okupiranoj Zapadnoj obali gdje, prema mišljenju Brynena, agencija pruža usluge za 900.000 izbjeglica, vodi 43 zdravstvena centra i blizu 100 škola.

Odgovarajući na pitanje AFP-a, UNRWA nije željela iznositi detalje, ali je navela da se njeni kontakti s COGAT-om – izraelskim tijelom koje koordinira aktivnosti vlade na okupiranim palestinskim teritorijama – prvenstveno odnose na kretanje njenih zaposlenika.

Šta je motiv za ovaj zakon?

Rex Brynen smatra da je ovaj zakon rezultat „bijesa Izraelaca“ prema agenciji koju povezuju s Hamasovim napadom 7. oktobra 2023. godine, ali i rezultat „napora koji su Izraelska vlada i mnogi zastupnici ulagali u slabljenje UNRWA-e kako bi se pitanje palestinskih izbjeglica marginaliziralo“.

Među licima koja stoje iza ovog zakona je bivša zastupnica Einat Wilf koja kritizira ovu agenciju u kontekstu prava na povratak izbjeglica, smatrajući da se samo mali broj izbjeglica registrovanih kod UNRWA-e smatra izbjeglicama „prema međunarodnim standardima“.

Prema UN-ovim pravilima, osobe se smatraju izbjeglicama „sve dok se ne riješi kriza (koja je uzrok njihovog statusa)“, kaže britanska istraživačica specijalizirana za pitanja izbjeglica Anne Irfan. „To je jedinstvena politika“, pojašnjava Irfan.

Ova istraživačica smatra da zabrana rada UNRWA-e odražava „veliku promjenu“ u izraelskoj politici prema okupaciji jer je Izrael ranije kritizirao UNRWA-u, ali nije dovodio u pitanje njen rad, koji doprinosi „smanjenju troškova okupacije“.

Od trenutka glasanja Izrael se suočio s međunarodnim kritikama, a Jonathan Fowler to pripisuje „zadavanju udarca multilateralizmu“ kroz pokazivanje moći u suprotstavljanju „odlukama Ujedinjenih naroda i presudama međunarodnih sudova“.

Ko može zamijeniti UNRWA-u?

Tokom gotovo 75 godina postojanja UNRWA-e, pokušaji da se pronađu alternative ovoj agenciji doživjeli su „potpuni neuspjeh“, prema riječima glasnogovornice UNRWA-e Juliette Touma.

Fowler podsjeća na to da „okupacija, prema međunarodnom humanitarnom pravu, ima obavezu brinuti za stanovništvo koje je pod okupacijom“, ukazujući na odgovornost Izraela u slučaju obustave rada UNRWA-e.

Predlaže se da neke strane zemlje ili druge agencije UN-a preuzmu ulogu UNRWA-e, ali stručnjak za Bliski Istok Michael Dumper tvrdi da će se „svaki pokušaj ograničavanja uloge UNRWA-e smatrati narušavanjem obaveze međunarodne zajednice da se pridržava prava na samoopredjeljenje (Palestinaca)“.

Koordinacija aktivnosti vlade na teritorijama (COGAT) je izjavila za AFP da ohrabruje druge agencije UN-a za rad u Gazi, ali Fowler ističe da te agencije „ne djeluju na istom nivou“.

Palestinska samouprava, koja djelimično kontrolira Zapadnu obalu, suočava se s ozbiljnim finansijskim problemima te neće moći preuzeti aktivnosti UNRWA-e.

Izvor: Al Jazeera

Reklama