The Guardian: Ovako je velika Bidenova greška pretvorila rat u Ukrajini u globalnu katastrofu

Ono što je Biden trebao učiniti je da Putinu otvoreno kaže – ‘Ne napadajte, Inače ćete se naći u borbi protiv bolje naoružanog i moćnijeg NATO-a’.

Neuspjeh u obuzdavanju rata u Ukrajini potiče seizmičke geopolitičke pomake, kaže autor (AP Photo/Susan Walsh, Pool, File)

Strategija američkog predsjednika Joea Bidena, koja odražava instinkte veterana hladnog rata, bila je poznata: obuzdati sukob. Međutim, ova strategija je doživjela neslavan neuspjeh nakon 30 mjeseci, što je dovelo do ogromnih patnji i velikih geopolitičkih transformacija.

Novine The Guardian objašnjavaju, u članku koji je napisao Simon Tisdall, da je Biden, kada je govorio u martu 2022. godine, mjesec dana nakon ruske invazije na Ukrajinu, povukao crvenu crtu ispred ruskog predsjednika Vladimira Putina, te upozorio: “Nemojte ni pomišljati na to da uđete i centimetar na teritoriju NATO-a”.

Biden je obećao da će zapadni saveznici pružiti oružje i pomoć Kijevu, te nametnuti sveobuhvatne ekonomske i finansijske sankcije Moskvi, sve dok rublja ne propadne. Iako Ukrajina nije članica NATO-a, jasno je dao do znanja da će njegova zemlja pomoći Ukrajini da dobije ovu simboličnu bitku za slobodu i demokratiju, ali bez direktnog sukoba s Rusijom, osim ako ona prva ne napadne NATO.

Podjele i transformacije

Istina, dosad je izbjegnut “vrući” rat između Rusije i NATO-a, ali su poljska i rumunska teritorija pogađane zalutalim projektilima i pomorskim napadima. Putin tvrdi da Zapad već vodi rat protiv Rusije i prijeti joj nuklearnim oružjem, pogotovo jer je upletena cijela crnomorska regija.

Prema autoru, kriza je izazvala podjele između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope u NATO-u i unutar Evropske unije, a neslaganja su izbila oko slanja trupa i projektila dugog dometa u Ukrajinu, oko pozivanja Kijeva da se pridruži savezu i formuliranja zasebnog evropskog ”odbrambenog identiteta”.

Autor je istakao da ovaj neuspjeh u obuzdavanju rata potiče seizmičke geopolitičke pomake, ponajprije partnerstvo “bez ograničenja” između Kine i Rusije, pri čemu kineski predsjednik Xi Jinping dobija jeftinu naftu, a Putin dobija tehnologiju dvostruke namjene koja krši sankcije, plus diplomatsku podršku.

Ali to je mnogo više od toga. Na prošlosedmičnom samitu BRICS-a, čiji je domaćin bio Putin, Iran, Sjeverna Koreja, Sirija i Venecuela, kao i članica NATO-a Turska, pridružili su se toj organizaciji. Putin zamišlja antizapadni globalni savez, dok Xi predviđa novi post-američki svjetski poredak u 21. stoljeću na čelu s Kinom.

Tisdall je istaknuo da to nisu pusti snovi, jer zapadna osuda ruske agresije u Ukrajini i njegovo odbijanje da osudi i uz to aktivno olakšava izraelsku agresiju u Palestini predstavlja nepodnošljiv dvostruki standard za mnoge zemlje i dovodi do toga da neki od njih zapravo mijenjaju svoje stavove.

Skup rat

Istina je da rat potiče politički ekstremizam između desnice i ljevice, a podrška Putinovim plaćenim populističkim apologetama raste. U Moldaviji je referendum o članstvu u Evropskoj uniji prošlog vikenda ozbiljno iskrivljen onim što je njena predsjednica Maia Sandu opisala kao operaciju golemog podmićivanja koju provode “kriminalne grupe koje rade sa stranim silama”, odnosno marionetama Kremlja, prema autoru.

Sada Moskva nadzire izbore koji se ove sedmice održavaju u Gruziji, gdje potajno kuje zavjeru kako bi osigurala gubitak prozapadnih stranaka, kako kaže autor. Takvo hibridno ratovanje, kao što su subverzija, dezinformacije, operacije utjecaja, kibernetički napadi, prevare i internatski trolovi, proširio se svijetom od 2022. dok autoritarni režimi slijede primjer Rusije.

Tisdall je upozorio da rat u Ukrajini skreće pažnju s drugih ozbiljnih sukoba, od Sudana do Mijanmara, te da su napadi na kijevski izvoz žitarica uzrokovali nestašice hrane i skokove cijene, što je nanijelo štetu najsiromašnijim zemljama. Također, to ometa saradnju u akcijama koje se tiču klimatskih promjena, što  povećava i emisiju plinova, uzrokujući globalno zagrijavanje.

Autor se zapitao koliko je ovoga moglo da se spriječi? Naglašava da je Biden bio otvoren i hvalisav u Varšavi 2022. godine, rekavši da je, kada su američke obavještajne službe saznale da je invazija neizbježna, više puta upozorio Putina da bi to bila velika pogreška. Međutim, ono što je Biden trebao učiniti jeste da Putinu otvoreno kaže: “Zaboravi. Ne napadajte. Inače ćete se naći u borbi protiv bolje naoružanog i moćnijeg NATO-a”.

Izvor: Agencije

Reklama