Njemačka treba 400 milijardi eura za obnovu oronule infrastrukture
Cestovna, željeznička i energetska infrastruktura zahtijevaju hitna ulaganja, navodi se u novoj studiji profesora s Univerziteta u Freiburgu.
Oronula njemačka infrastruktura će, možda, zahtijevati i 400 milijardi eura ulaganja u idućim godinama, upozorio je ekonomista i savjetnik ministra finansija Lars Feld.
Cestovna, željeznička i energetska infrastruktura zahtijevaju hitna ulaganja, navodi se u novoj studiji profesora s Univerziteta u Freiburgu i savjetnika ministra Christiana Lindnera.
Nastavite čitati
list of 4 itemsČisti se cesta do Donje Jablanice, Neretvom plove kilometarski nanosi otpada
Rupa kod Komadinovog vrela djelimično zatrpana
Intenzivne padavine u BiH: Zašto tlo nije moglo upiti vodu?
“Državna ulaganja već dugo ne uspijevaju održati status quo“, zaključio je Feld, javlja dpa.
U periodu od 2025. do 2028. godine samo cestovna infrastruktura trebat će više od 57 milijardi ulaganja, uz 63 milijarde potrebne za željezničku mrežu, prema studiji koju je naručio upravitelj fonda Union Investment.
Potrebna ulaganja u energetska postrojenja na kopnu i moru u okviru zelene tranzicije mogla bi dostići iznos od 270 milijardi eura, navodi se u izvještaju.
Pribavljanje kapitala mogla bi, pak, otežati stagnacija njemačke ekonomije, a vladi u Berlinu ruke su vezane zbog strogih fiskalnih propisa, takozvane “kočnice za dug”.
Uključivanje privatnih investitora
U 2022. godini stopa ulaganja u Njemačkoj, iskazana kao udio javnih ulaganja u bruto domaćem proizvodu (BDP), iznosila je 2,6 posto i niža je otprilike jedan postotni bod od prosjeka zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OSCE).
Problem bi se, prema Feldovom mišljenju, mogao riješiti, između ostalog, uključivanjem privatnih investitora u projekte poput uspostave fondova za infrastrukturu.
Njemačka država ima udio u brojnim infrastrukturnim kompanijama koje bi mogle dobiti dodatne ovlasti za zaduživanje, sugerirao je savjetnik ministra finansija.
Studija je objavljena dan nakon što je njemački ministar ekonomije Robert Habeck predložio osnivanje investicijskog fonda za podršku posrnuloj ekonomiji.
Program predviđa povrat deset posto vrijednosti ulaganja kompanijama kroz porezne odbitke ili direktnu isplatu iz državne blagajne, prenijela je Hina.