Američki dokumenti: Kako je Izrael planirao napasti Iran
Procurjele informacije pokazuju da je Izrael premjestio različite vrste municije 16. oktobra te da je bilo gotovo sigurno da priprema napad na Iran.
Britanski list The Times otkriva da je Izrael odgodio napad na Iran zbog curenja američkih obavještajnih dokumenata, međutim, jedan izraelski sigurnosni dužnosnik negira da je odgađanje napada povezano s tim dokumentima.
Koji su detalji procurjelih dokumenata? Kako je Izrael planirao napasti Iran?
Nastavite čitati
list of 4 items‘Ovo je nova Sirija’: Damask šalje poruku Zapadu
PA naredio zatvaranje nekoliko Al Jazeerinih internetskih stranica
Al Jazeera u Palestini: Hronologija izvještavanja uprkos svim teškoćama
Prema izvještaju Mahmuda Alkena, koji je emitirala Al Jazeera, na kanalu Telegram objavljeni su strogo povjerljivi dokumenti koji se pripisuju Američkom ministarstvu odbrane (Pentagon). U dokumentima se navodi da su uočene izraelske aktivnosti na naoružavanju aviona posebnim vrstama projektila, izvođenje obavještajnih vježbi i nadopuna goriva.
Procurjele informacije pokazuju da je Izrael premjestio različite vrste municije 16. oktobra te da je bilo gotovo sigurno da priprema napad na Iran.
Dokument precizira vrste oružja na kojem se provodi obuka, uključujući balističke projektile za lansiranje iz zraka. Ovi projektili pružaju mogućnost borbenim avionima da napadaju ciljeve na daljinu bez potrebe za ulaskom u protivnički zračni prostor, čime se izbjegava izlaganje radarima i protivzračnoj odbrani.
U dokumentu se navodi kako je analiza satelitskih snimaka pokazala da je transportirano 16 raketa tipa Golden Horizon. List The Times sugerira da bi se to moglo odnositi na raketni sistem Blue Sparrow čiji je domet od gotovo dvije hiljade kilometara. Također, dokument spominje i 40 raketa tipa Rocks izraelske proizvodnje, čiji se tačan domet ne zna.
Izrael planira koristiti borbene avione
Prema dokumentu, izraelska vojska pokrila je šest utvrđenih skloništa za borbene avione F-15 u bazi Hatzerim, što upućuje na to da su bili opremljeni projektilima.
Dokument, također, pokazuje da se obuka za upotrebu projektila zrak-zemlja odvijala u bazama Ramat David i Ramon, kao i tajne obuke za korištenje dronova.
Na temelju tih podataka stručnjaci mogu pretpostaviti scenarije, između ostalog, da Izrael planira koristiti borbene avione za letove na velikim udaljenostima, dopunjavati gorivo iz aviona KC-707, dok avioni za rano upozoravanje prate sve pokrete koji predstavljaju opasnost za avione tokom leta, navodi se u izvještaju Al Jazeere.
U nastojanju da se smanje gubici u avijaciji, balističke rakete koje se ispaljuju iz zraka bit će lansirane s velikih udaljenosti i izvan dometa iranskih sistema protivzračne odbrane.
Prema The Timesu, Izrael je zabrinut da bi curenje informacija moglo pomoći Iranu u predviđanju određenih vrsta napada i njegovih komponenti, što je potaknulo Izrael da odgodi napad i razvije alternativne strategije. To je i dovelo do toga da odgovor traje duže nego što je trebalo.
Međutim, Radio izraelske vojske prenosi da je visokopozicionirani sigurnosni dužnosnik demantirao navode u novinama The Times. Izjavio je da ne postoji veza između curenja dokumenata iz Pentagona i odabira vremena za napad na Iran, jer nije ni postojao konačan rok za izvođenje napada koji bi potom bio odgođen.