Samit BRICS-a: Generalni sekretar UN-a stigao u Rusiju
Kremlj je najavio da će se u četvrtak sastati s predsjednikom Vladimirom Putinom s kojim će razgovarati o Ukrajini.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres stigao je u Rusiju kako bi učestvovao na samitu BRICS-a u Kazanju, objavile su lokalne vlasti, dok Ukrajina kritikuje taj njegov potez kao “pogrešan izbor”.
Guterres bi trebao razgovarati s velikim brojem čelnika koji učestvuju na samitu, rekao je UN u utorak, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBogati izazivaju problem, siromašni plaćaju najvišu cijenu
Osude izraelske zabrane rada UNRWA-e stižu iz cijelog svijeta
Guterres: Sudancima potrebna zaštita, ali UN nema uslova za rad
Kremlj je najavio da će se u četvrtak sastati s predsjednikom Vladimirom Putinom s kojim će razgovarati o Ukrajini.
Bit će to prvi susret dvojice čelnika od aprila 2022, dva mjeseca nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu.
Tada mu je Putin rekao da vjeruje u “pozitivan” ishod pregovora s Ukrajinom. No, od tada su Moskva i Kijev prekinuli svake službene pregovore i njihova gledišta trenutno djeluju nepomirljivo.
‘Pogrešan izbor’
U Kazanju će “generalni sekretar ponovno potvrditi svoje dobro poznate stavove o ratu u Ukrajini i uslovima za pravedan mir temeljen na povelji i rezolucijama Ujedinjenih naroda i međunarodnom pravu”, rekao je u utorak njegov glasnogovornik Farhan Haq.
Antonio Guterres redovno govori da aneksiji ukrajinskih teritorija “nije mjesto u modernom svijetu”. “Rat u Ukrajini ostaje otvorena rana u srcu Evrope”, ponovno je rekao u februaru.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova procijenilo je u ponedjeljak da je Guterres napravio “pogrešan izbor”, pristavši otići u Kazanj. “To samo šteti ugledu UN-a”, kritikovalo je Ministarstvo na platformi X.
Vladimir Putin na ovom sastanku BRICS-a namjerava pokazati neuspjeh zapadne politike sankcija i izolacije njegove zemlje. U utorak se sastao s nekoliko čelnika, uključujući kineskog predsjednika Xi Jinpinga i indijskog premijera Narendru Modija.
BRICS, akronim za Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku, čini 45 posto svjetske populacije i 35 posto svjetske ekonomije.
Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati su se, također, pridružili ove godine grupi koja želi biti odgovor na političku i ekonomsku moć bogatih nacija Sjeverne Amerike i zapadne Evrope. Saudijska Arabija bi se, također, trebala formalno priključiti.