Blinken razgovarao sa izraelskim liderima o primirju u Gazi i Libanu

Izrael i Hezbollah razmjenjuju udare dok američki državni sekretar pokreće teško ostvariv plan primirja.

Američki državni sekretar Antony Blinken sastao se s izraelskim predsjednikom Isaacom Herzogom u Tel Avivu, Izrael [Nathan Howard/Pool/Reuters]

Američki državni sekretar Antony Blinken pozvao je izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da ožive pregovore o primirju kako bi se okončao rat u Gazi i zatražio da se omogući više pomoći za ulazak na palestinsku teritoriju.

Blinken je stigao u Izrael u utorak u svoju 11. posjetu Bliskom istoku od početka rata u Gazi prije više od godinu dana. Ovo je njegovo prvo putovanje u regiju otkako je Izrael prošlog mjeseca eskalirao sukob s Hezbollahom.

Posjeta je počela loše jer je Hezbollah lansirao rakete srednjeg dometa prema Tel Avivu, privremeno zatvarajući aerodrom Ben Gurion, na kojem je sletio Blinken, prema izraelskim medijima.

Na sastanku u Jerusalemu, američki zvaničnik je vršio pritisak na Netanyahua da “iskoristi” ubistvo vođe Hamasa Yahye Sinwara prošle sedmice kako bi rat u Gazi završio.

Blinken je “istakao potrebu da se iskoristi uspješna akcija Izraela da privede Yahyu Sinwara pravdi, oslobađanjem svih talaca i okončanjem sukoba u Gazi na način koji će osigurati trajnu sigurnost za Izraelce i Palestince”, rekao je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller nakon razgovora.

Blinken je, također, “naglasio potrebu da Izrael poduzme dodatne korake kako bi povećao i održao protok humanitarne pomoći u Gazi i osigurao da pomoć stigne do civila širom Gaze”, rekao je Miller.

Ured Netanyahua rekao je da ubistvo Sinwara “može imati pozitivan učinak na povratak talaca, postizanje svih ciljeva rata i dan poslije rata”.

Ali nije bilo spomena o mogućem prekidu vatre nakon godine rata u kojem su vojne sposobnosti Hamasa znatno oslabljene, a Gaza je uglavnom svedena na ruševine, s većinom od 2,3 miliona raseljenih palestinskih stanovnika.

State Department je saopštio da su Blinken i Netanyahu, također, razgovarali o načinima implementacije dugo stagnirajuće rezolucije UN-a iz 2006. godine, usvojene nakon posljednjeg rata između Izraela i Hezbollaha, koja bi vratila sigurnost i mir duž granice između Izraela i Libana i omogućila civilima s obje strane da se vrate kući.

Ali, kako se Blinken sastao s izraelskim liderima, Hezbollah je odbacio mogućnost ulaska u pregovore s Izraelom dok napadi traju te preuzeo odgovornost za napad dronom na Netanyahuovu vikendicu u subotu.

U svojoj izjavi Netanyahu je, također, naveo potrebu za promjenu sigurnosne i političke situacije u Libanu, koja bi omogućila Izraelcima da se sigurno vrate u svoje domove koji su bili pod raketnom paljbom Hezbollaha.

Promjena strategije

Izraelski sukob s oružanom grupom Hezbollah u Libanu, povezanom s Iranom, intenzivirao se posljednjih sedmica nakon godinu dana prekograničnih borbi.

Rano u utorak Hezbollah je rekao da je ispalio salve raketa na dvije izraelske vojne baze u blizini Tel Aviva kao i na pomorsku bazu u Haifi.

Izrael je proglasio vanredno stanje na području Tel Aviva, a hitna služba zemlje izjavila je da je jedan čovjek ranjen od ruševina koje su pale na njega u sjevernom gradu Ma’agan Michael.

“Ovo je prvi put da vidimo kako Hezbollah korišti raketa srednjeg dometa,” rekao je Al Jazeerin reporter Imran Khan.

“Baš prošle sedmice Hezbollah je rekao da će promijeniti svoju strategiju kada je riječ o obračunu s Izraelom”, primijetio je, sugerišući da će grupa vjerovatno lansirati slično oružje srednjeg dometa “iznova i iznova” u budućnosti.

Ministarstvo javnog zdravlja izvijestilo je da je 18 ljudi, uključujući četvero djece, poginulo, a najmanje 60 ih je povrijeđeno u noćašnjem izraelskom napadu u blizini Univerzitetske bolnice Rafik Hariri u južnom Bejrutu.

Ograničene nade

Pozadina nasilja tokom Blinkenove posjete služi kao ilustracija oskudne nade da će njegova posjeta rezultirati probojem.

„Retorika premijera Netanyahua i mnogih drugih u njegovoj vladi, kao i izraelske opozicije, ima ton prkosa, tako da je u ovoj fazi to teška borba”, rekao je Al Jazeerin reporter Mohammed Jamjoom.

Bivši izraelski ministar pravosuđa Yossi Beilin rekao je kako se nada da će putovanje barem “doprinijeti mogućoj opciji prekida vatre”.

“Zaista je vrijeme da se ovaj rat okonča. Svi plaćamo veoma visoku cijenu. Svi patimo”, rekao je za Al Jazeeru.

Nakon Izraela Blinken bi trebao posjetiti i Jordan u srijedu i razgovarati o humanitarnoj pomoći za Pojas Gaze, rekao je zvaničnik koji je putovao s njim.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama