UN: Uzgoj lišća koke u Kolumbiji dosegao je 2023. najvišu razinu u dva desetljeća

Prema podacima ministarstva odbrane zapljene kokaina u ovoj zemlji prošle godine dosegle su rekordnih 739,6 metričkih tona.

Vlasti u Kolumbiji desetljećima su se borile za smanjenje trgovine drogom, no ta je zemlja i dalje jedan od vodećih svjetskih proizvođača kokaina (EPA-EFE/Mauricio Duenas Castaneda)

Površina u Kolumbiji namijenjena uzgoju lišća koke, sirovog sastojka za kokain, povećala se prošle godine za 10 posto i postala najvećom površinom za uzgoj lišća koke u više od dva desetljeća, pokazao je izvještaj Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) u petak.

Prema izvještaju, lišće koke je 2023. zasađeno na oko 253.000 hektara u odnosu na 230.000 u 2022.  To je dovelo do povećanja prošlogodišnje potencijalne proizvodnje kokaina za 53 posto na 2.644 metričke tone, u poređenju s 1.738 metričkih tona godinu ranije, prenosi Hina.

Uzgoj se uglavnom proširio u jugozapadnim departmanima Cauca i Narino, dok je ostao relativno stabilan u ostatku zemlje, stoji u izvještaju.

„Proizvodnja se povećala za 10 posto u najproduktivnijim područjima zemlje i to ima vrlo važan utjecaj na potencijalnu proizvodnju“ kokaina, izjavila je regionalna predstavnica UNODC-a Candice Welsch.

Proizvodnje lišća koke najkoncentriranija je u područjima gdje djeluju ljevičarske gerilske grupe i kriminalne grupe koje su osnovale bivše krajnje desničarske paravojske.

Rekordne zapljene

Vlasti u Kolumbiji desetljećima su se borile za smanjenje trgovine drogom, no ta je zemlja i dalje jedan od vodećih svjetskih proizvođača kokaina. SAD već dugo vrši pritisak na Kolumbiju da smanji uzgoj lišća koke.

Predsjednik Gustavo Petro uz ostalo je predložio da se upotreba droge prizna kao javnozdravstveni problem, a njegova vlada naredila je vojsci i policiji da pojačaju zapljene kokaina, koje su prema podacima ministarstva odbrane prošle godine dosegle rekordnih 739,6 metričkih tona.

Proizvodnju kokaina u Kolumbiji kontroliraju naoružane grupe i mnogi smatraju da potiče gotovo šest desetljeća dug unutarnji sukob u kojem je poginulo više od 450.000 ljudi.

Izvor: Agencije

Reklama