Britanski premijer u Briselu popravlja odnose s EU
Britanski premijer je isključio bilo kakav povratak na jedinstveno tržište sa EU, njen carinski savez ili sporazume o slobodi kretanja.
Britanski premijer Keir Starmer sastao se s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen u sklopu svojih napora za resetovanje odnosa s Evropskom unijom i što je ujedno i prva prilika za razgovor o pitanjima poput trgovine, sigurnosti i mobilnosti mladih s Briselom.
Starmer, čija je Laburistička partija pobijedila na izborima u julu, rekao je da njegova vlada neće tražiti opsežne pregovore o sporazumu o Brexitu koji je Britaniju izveo iz EU 2020. godine. Ali on želi da promijeni odnos u nizu oblasti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAnaliza nereda u Britaniji: Starmeru nisu novost, no ima li i sad rješenje
Njemačka i Britanija dogovorile saradnju u odbrani i sigurnosti
Starmer razumije Balkan, ali za njega neće imati vremena
“Čvrsto vjerujem da britanska javnost želi povratak pragmatičnom, razumnom rukovodstvu kada je u pitanju odnos s našim najbližim susjedima”, rekao je Starmer u srijedu nakon dolaska u Brisel.
“Odlučni smo vratiti ovaj odnos na stabilne, pozitivne temelje koje mislim da svi želimo vidjeti.”
Starmer je već posjetio Berlin, Pariz, Rim i Dablin nakon izbora kako bi postavio temelje za popravljanje odnosa.
Evropska unija dijeli njegovu želju za zajedničkim sigurnosnim paktom, ali razgovori o preprekama za kretanje robe i ljudi mogli bi biti složeniji.
“Treba da istražimo mogućnosti za veću saradnju dok se fokusiramo na punu i vjerodostojnu implementaciju sporazuma o povlačenju [Brexitu]”, rekla je Von der Leyen.
‘Početak razgovora’
Portparol Komisije je u ponedjeljak opisao sastanak Starmera i Von der Leyen kao “početak razgovora” o tome kako bi se odnos između Britanije i bloka mogao razvijati.
Osim Von der Leyen, Starmer će u srijedu razgovarati i sa predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom i predsjednicom Evropskog parlamenta Robertom Metsolom.
Starmer je odbacio bilo kakav povratak na jedinstveno tržište sa EU, njenu carinsku uniju ili sporazume o slobodi kretanja.
Obećao da će tražiti novi veterinarski sporazum koji ima za cilj smanjenje graničnih provjera kao i da želi međusobno priznavanje određenih profesionalnih kvalifikacija te lakši pristup Uniji za umjetnike na turneji.
Dok su lideri EU-a pozdravili Starmerov topliji ton, obje strane su priznale da će promjene u suštini odnosa biti predmet teških pregovora, čak i ako se ne dotaknu glavnih načela za rješenje Brexita.
Na primjer, britanski premijer je rekao da nema planova za “šemu mobilnosti mladih”, odbijajući prijedlog EU-a da se građanima Unije od 18 do 30 godina omogući da žive u Britaniji, a mladim Britancima da ostanu u EU do četiri godine.