EUSAIR: Grčkoj prioritet širenje EU-a na Zapadni Balkan
EUSAIR je politički okvir u kojem deset država na Jadranskom i Jonskom moru te u njihovom zaleđu sarađuje u području mora, turizma, okoliša, infrastrukturne povezanosti i socijale.
Grčka je saopćila kako će tokom predsjedanja Strategijom Evropske unije za Jadransku i Jonsku regiju (EUSAIR) podržavati države zapadnog Balkana prema članstvu u EU, štititi morski okoliš, promovirati “zelene” tehnologije, jačati poslove u pomorstvu i zagovarati finansiranje iz EU-a, prenosi Hina.
EUSAIR je politički okvir u kojem deset država na Jadranskom i Jonskom moru te u njihovom zaleđu sarađuje u području mora, turizma, okoliša, infrastrukturne povezanosti i socijale. Grčka je ljetos preuzela jednogodišnje predsjedavanje od Hrvatske, a u utorak je na otoku Krf predstavila svojih pet prioriteta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZagađenje prirode u BiH: Kako plastika uništava floru i faunu voda
Ekološki aktivisti najavljuju novi talas protesta zbog litija
Uragan Milton se približava Floridi, opasnost od ‘historijskih’ poplava
Rasprava o korištenju novca Unije
“Zalagat ćemo se za proširenje Evropske unije na Zapadni Balkan. Grčka je prva prepoznala potrebu tog procesa”, rekla je zvaničnica Grčkog ministarstva privrede i finansija Vasiliki Pantelopoulou.
EUSAIR je osnovan prije deset godina, a njegove članice su članice EU – Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija te nečlanice Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija i San Marino. Na Krfu su se okupili predstavnici svih država i Evropske komisije, izvršnog tijela EU koje ima ulogu savjetnika.
Grčka će tokom svog predsjedavanja “pojačati raspravu” i o korištenju novca iz EU fondova nakon 2027, što je godina kada završava aktuelno finansijsko razdoblje. Cilj joj je da što više novca, kojim se smanjuju razlike između bogatih i siromašnih dijelova EU, stigne u jadransko-jonski prostor za sufinansiranje projekata.
Priprema za članstvo u EU
Ti projekti mogli bi biti u području uvođenja “zelenih” tehnologija, razvoja vještina i znanja u pomorstvu te zaštiti okoliša.
Jedan dio izmijenjenog plana odnosi se na proširenje EU-a na Zapadni Balkan. Unija putem EUSAIR-a osigurava stabilnost na svojim granicama te istovremeno priprema države kandidate za članstvo u Evropskoj uniji.