Ruski zvaničnik: Ulazak Ukrajine u NATO stavio bi tačku na diplomatsko rješenje za rat
Ulazak Ukrajine u Alijansu doveo bi do nekontrolisane eskalacije što je odgovornost koja bi u potpunosti pala na zapadne kustose kijevskog režima, rekao je Aleksej Poliščuk.

Visoki zvaničnik ruskog ministarstva vanjskih poslova Aleksej Poliščuk izjavio je u subotu da bi potencijalni ulazak Ukrajine u NATO u trenutnim uslovima stavio tačku na mogućnost političkog i diplomatskog rješenja sukoba u Ukrajini i da bi se tim potezom Alijansa direktno umiješala u “neprijateljstvo protiv Rusije”.
“Stalno upozoravamo na opasnost od ulaska Ukrajine u NATO”, naglasio je Poliščuk, prenosi agencija RIA Novosti.
Nastavite čitati
list of 4 items- list 1 of 4Njemački predsjednik obećao podršku u očuvanju slobode Litvanije
- list 2 of 4Može li Evropa s više novca za odbranu zaustaviti Rusiju
- list 3 of 4Ukrajina tvrdi da je pogodila ruski vojni aerodrom, Rusi napali dronovima
- list 4 of 4Trump: Ukrajina treba rakete Patriot za odbranu, ‘jako sam nezadovoljan’ Putinom
On je to rekao u odgovoru na upit da prokomentariše izjavu mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta da bi prijem Ukrajine u NATO u sadašnjim okolnostima značio početak trećeg svetskog rata.
‘Razorne posljedice’
Poliščuk je naglasio da bi ulazak Ukrajine u Alijansu doveo do “nekontrolisane eskalacije” što je, kako je ukazao, odgovornost koja bi “u potpunosti pala na zapadne kustose kijevskog režima”, prenosi Tanjug.
“Nadam se da rukovodstvo tog bloka ima razumne političare koji su svjesni razornih posljedica kakve bi sam poziv Ukrajine u NATO mogao imati”, zaključio je ruski diplomata.