Svjetska štampa: Izrael je odmetnička država koja zaslužuje izbacivanje iz UN-a

Novinar Mehdi Hasan dodaje da je autoritet Ujedinjenih naroda i dalje bitan, istaknuvši da ‘nije dopušteno da ta odmetnička država objavi rat Ujedinjenim narodima i nastavi dalje nekažnjeno’.

Francuski list Liberation objavio je u članku da izraelski premijer Benjamin Netanyahu vjeruje samo u politiku sile i uništavanja (Al Jazeera/Screenshot)

Novinar britanskog lista The Guardian opisao je Izrael kao “odmetničku državu” i predložio njeno izbacivanje iz Ujedinjenih naroda ili obustavu njenog učešća u Generalnoj skupštini, barem kao prvi korak.

Novinar Mehdi Hasan dodaje da je autoritet Ujedinjenih naroda i dalje bitan, istaknuvši da “nije dopušteno da ta odmetnička država objavi rat Ujedinjenim narodima i nastavi dalje nekažnjeno”.

Francuski list Liberation objavio je u članku da izraelski premijer Benjamin Netanyahu vjeruje samo u politiku sile i uništavanja.

List dodaje da je ova doktrina potaknula Netanyahua da pokrene ratove na sedam frontova, pored rata protiv Ujedinjenih naroda i njihovih organizacija, kao i protiv palestinskih novinara, koji su ”jedini izvor informacija koje je svijet dobijao o onome što se događa u Gazi”.

Kolumnista Thomas Friedman u američkim novinama The New York Times navodi da Washingtonu treba snažna diplomatija kako bi usmjerio Bliski istok prema miru i stabilnosti, naglašavajući nužnost komunikacije i sa Iranom i sa Izraelom.

Friedman je dodao: “Iranu treba strogo reći da je izoliran, infiltriran i izložen”, uz obavijest da kontinuitet njegovog režima “počiva u tome da se drži svojih granica.”

Friedman ističe da i Izrael treba obavijestiti s istom strogošću da mora očistiti svoju vladu od ekstremista, obuzdati pokret naseljavanja i sarađivati s Palestincima i okruženjem, jer ga “Sjedinjene Američke Države neće moći štititi zauvijek”.

The Wall Street Journal opisao je najnoviju američku poruku Izraelu u vezi s poboljšanjem humanitarne situacije u Gazi ili riskira suočavanje s ograničenjima na prodaju američkog oružja kao ”najjače upozorenje od izbijanja rata u Gazi”.

Novine su citirale analitičare i bivše dužnosnike koji su izjavili da pismo predstavlja implicitno priznanje da izraelski pristup Gazi krši američki zakon.

Humanitarna kriza u Gazi i Libanu

U pogledu humanitarne situacije, britanski list The Financial Times skreće pažnju na upozorenja izraelskih grupa za ljudska prava da je Izrael počeo provoditi opsadu sjevernog dijela Pojasa Gaze, te da izgladnjuje preostalo stanovništvo kako bi prisilio Islamski pokret otpora (Hamas) na predaju.

Tanya Hari, izvršna direktorica organizacije Gisha, kaže da tretiranje onih koji su ostali na sjeveru kao boraca samo zato što su ostali tamo, te izdavanje otvorenih naredbi za evakuaciju, spada u “ozbiljno kršenje međunarodnog prava”. Naglasila je da je Izrael dužan štititi te civile i pridržavati se pravila međunarodnog humanitarnog prava.

Francuski portal Mediapart objavio je istragu iz Bejruta u kojoj se navodi da uposlenici humanitarnih organizacija plaćaju visoku cijenu u ratu koji je Izrael pokrenuo protiv Libana.

Istraga je otkrila da je najmanje 150 pripadnika medicinskog i spasilačkog osoblja ubijeno u izraelskom bombardiranju, dok su svjedočenja nekih humanitarnih radnika pokazala “da su veoma zabrinuti za svoju sigurnost jer su uvjereni da ih izraelska vojska namjerno gađa”.

Izvor: Agencije

Reklama