Solarni maksimum još godinu dana, moguće pojavljivanje novih aurora

Tokom solarnog maksimuma događaju se Sunčeve baklje i takozvana izbacivanja koronalne mase koja dovode do učestalijih geomagnetskih oluja i posljedičnih polarnih svjetlosti i aurora.

Proteklih dana crvene i zelene aurore bile su viđene u nizu dijelova svijeta, od Njemačke, SAD-a i Velike Britanije, pa do Mediterana (Leon Neal / Getty Images)

Američka svemirska agencija NASA je objavila da je Sunce u periodu solarnog maksimuma koji bi mogao trajati još godinu dana, što znači da bi se u narednim mjesecima mogle pojaviti aurore.

NASA-ini naučnici pojasnili su da bi trenutni solarni maksimum, koji je počeo prije dvije godine, mogao trajati još neko vrijeme, a da će konačna potvrda ovisiti o daljnjoj analizi dosad prikupljenih podataka. Ova faza u pravilu traje između tri i četiri godine, tvrde naučnici.

Solarna aktivnost prati ciklus od 11 godina, fluktuirajući između perioda mira i pojačane aktivnosti. Tokom solarnog maksimuma događaju se Sunčeve baklje i takozvana izbacivanja koronalne mase koja dovode do učestalijih geomagnetskih oluja i posljedičnih polarnih svjetlosti i aurora, piše Reuters.

Crvene i zelene aurore

„Objava ne znači da je riječ o vrhu solarne aktivnosti kojem ćemo svjedočiti u ovom solarnom ciklusu“, rekao je Elsayed Talaat, direktor za svemirsku meteorologiju u Nacionalnoj agenciji za okeane i atmosferu (NOAA). „Iako je Sunce doseglo period solarnog maksimuma, trenutak kad će ono doseći sami vrh neće se identificirati godinama ili mjesecima”.

Proteklih dana crvene i zelene aurore bile su viđene u nizu dijelova svijeta, od Njemačke, SAD-a i Velike Britanije, pa do Mediterana. Ta se prirodna svjetla pojave kad čestice iz korone dođu u doticaj sa Zemljinim magnetskim poljem i pokreću geomagnetske oluje.

Iako se vjerovatnoća tih šarenih svjetlosnih prikaza povećava tokom vrhunca solarne aktivnosti, NASA-ini naučnici pojašnjavaju da se aurore mogu vidjeti i pri smirivanju solarnih ciklusa, prenosi Hina.

Izvor: Agencije

Reklama