Vojni stručnjak: Napad u Haifi potvrđuje da je Hezbollah sposoban probiti Kupolu
Izraelska hitna pomoć potvrdila je da su u raketnom napadu na grad Binyaminu na jugu okruga Haife poginule tri osobe, a 67 ih je ranjeno, od kojih je pet u kritičnom stanju.
Vojni i strateški stručnjak, pukovnik Hatem Karim al-Falahi rekao je da su Hezbollahovi dronovi nadmašili izraelske odbrambene sisteme te da je Hezbollah uspio značajno unaprijediti svoje vještine i sredstva za borbu.
U analizi je naveo da postoje studije koje potvrđuju sposobnost Hezbollaha da razvije dronove koji mogu probiti Željeznu kupolu i druge izraelske sisteme protuzračne odbrane, što predstavljaju novi izazov za Izrael u njegovom suočavanju s ovim naprednim tehnologijama.
Nastavite čitati
list of 4 itemsU ruskim napadima na Ukrajinu ubijen civil, 30 ranjenih
Plenković: Hrvatska dvije godine čeka na odgovor Ukrajine o padu drona
U ruskom napadu dronovima na Kijev oštećene zgrade i dalekovodi
Izraelska hitna pomoć potvrdila je da su u raketnom napadu na grad Binyaminu na jugu okruga Haife poginule tri osobe, a 67 ih je ranjeno, od kojih je pet u kritičnom stanju.
Izvor iz rukovodstva Hezbollaha rekao je za Al Jazeeru da je operacija koja je izvedena salvom jurišnih dronova ciljala na vojnu bazu koja pripada brigadi Golani.
Al-Falahi pretpostavlja da je napad izveden dronom ruske proizvodnje kojeg je Hezbollah unaprijedio tako da može nositi četiri rakete S-5 zrak-zemlja dužine oko 140 centimetara i dometa 3-4 kilometara.
Vojni stručnjak je dodao da ovi dronovi mogu lansirati svoje rakete i potom izvršiti samodetonaciju pri sudaru sa ciljem, čime se povećava njihova efikasnost i opasnost.
Napredni arsenal
Al-Falahi tvrdi da kontinuirano Hezbollahovo gađanje Gornje Galileje salvama raketa predstavlja dokaz sve većih sposobnosti ove grupe, koje su dio naprednog arsenala koji uključuje i različite vrste raketa.
U svojoj analizi izraelskih odbrambenih sposobnosti, Al-Falahi je objasnio da sistem Željezne kupole ne može pokriti cijelo područje okupiranih teritorija, ističući da jedna baterija pokriva površinu od 155 kvadratnih kilometara. Čak i uz prisustvo 10 do 12 baterija, ostaju velike praznine koje dronovi mogu iskoristiti kako bi stigli do svojih ciljeva.
Analizirajući nedavni napad na Haifu, Al-Falahi je procijenio da je korišten dron težak između 25 i 30 kilograma, pored težine raketa koja iznosi pet kilograma po raketi, što znači da je moguće da je napad izveden sa 40-ak kilograma snažnog eksploziva.
Vojni stručnjak je istakao da se na fotografijama sa mjesta napada vidi značajno prisustvo vojnika, što sugerira da je cilj bio vojna zona. Ukazao je i na to da na fotografijama ima malo civila te da su vojnici obavljali evakuaciju žrtava.