U Jablanici pronađena posljednja žrtva poplava

Opskrba električnom energijom uspostavljena je u svim naseljenim mjestima, izuzev dijela Donje Jablanice, a nastavljeni su radovi na popravku vodovodne i telefonske mreže.

Više stotina volontera raščišćavaju putne komunikacije i objekte na području pogođenom poplavama (Samır Jordamovıć / Anadolu Agency)

U Bosni i Hercegovini broj žrtava razornih poplava i klizišta porastao je na 26. Pronađena je posljednja osoba za kojom se tragalo na području Jablanice a identifikacija je u toku.

Potraga za nestalom osobom u Konjicu se nastavlja. I dalje se izvode radovi na račišćavanju terena.

Službe su zatražile angažovanje dodatne mehanizacije i teških mašina. Na terenu su radnici elektroprivrede koji su na mrežu uspeli da spoje većinu naselja. Bez struje je dio najteže pogođene Donje Jablanice.

Izvode se radovi i na vodovodnoj i telekomunikacionoj mreži. Putna veza između Jablanice i Blidinja, kao i do pojedinih sela je i dalje nemoguća.

Nastavljena potraga

Nastavljen je rad spasilačkih timova na pronalasku stradalih osoba u Donjoj Jablanici, saopćeno je iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).

Dostavljaju se hrana i lijekovi u sve dijelove općine. Više stotina volontera iz Bosne i Hercegovine i inostranstva, uz pomoć strojeva, izvode raščišćavanje putnih komunikacija i objekata na području pogođenom poplavama, prenosi Anadolija.

“Putne komunikacije sa pojedinim naseljenim mjestima na području Općine Jablanica još uvijek su u prekidu”, objavljeno je iz FUCZ-a.

Magistralne ceste M-17, M-17-5 i M-16-2 održava Direkcija cesta Federacije BiH sa svojim projektantskim i izvođačkim firmama.

Opskrba električnom energijom uspostavljena je u svim naseljenim mjestima, izuzev jednog dijela Donje Jablanice. Nastavljeni su radovi na popravku vodovodne i telefonske mreže.

Stanje u općinama Kiseljak, Fojnica i Kreševo je nepromijenjeno, te se i dalje vrši raščišćavanje i sanacija terena.

Problem Bistričkog potoka u Sarajevu

Općinski štab civilne zaštite Stari Grad Sarajevo organizovao je 24-satno osmatranje terena na lokalitetima Curine njive i Bistrički potok. Izlaskom na lice mjesta uočeno je da su na terenu i dalje prisutne duboke pukotine koje su u međuvremenu napunjene vodom uslijed kišnih padavina, te da dolazi do pojave otjecanja vode iznad lokaliteta Curine njive – igralište (dio Općine Istočni Stari Grad Sarajevo).

Također je utvrđeno, da iznad dijela parcele igrališta na lokalitetu Curine njive, a što predstavlja donju tačku nasipa/deponije gradilišta “Trebević Hills” (sa lijeve strane), dolazi do pojava vode koja konstantno otječe, a ne predstavlja kišnicu ni oborinske vode sa Trebevića.

Napominju da je 12. oktobra u jutarnjim satima počelo otkopavanje ranije postavljenih drenažnih cijevi na dijelu nasipa/deponije (u blizini gradnje stambeno-poslovnog objekta “Hills”), kako bi se podzemne vode preventivno preusmjerile na drugi lokalitet na području Općine Istočni Stari Grad Sarajevo.

Izlaskom na lokalitet Bistrički potok 13. oktobra utvrđeno je da je i dalje djelimično zasuto korito Bistričkog potoka materijalom sa deponije i obrušenim stablima. Nisu uočena nova obrušavanja materijala sa deponije u vidu zemljano-kamenog materijala i stabala.

Dana 14. oktobra u noćnim i ranim jutarnjim satima planirano je redovno osmatranje terena od strane uposlenika Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo kao i službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo.

Izvor: Agencije

Reklama