Trumpov tim zatražio vojnu zaštitu, strahuje od ‘iranske prijetnje’

Nema dokaza da Iran stoji iza jednog neuspjelog i jednog navodnog atentata na bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa.

Republikanski predsjednički kandidat i bivši predsjednik SAD-a Donald Trump obraća se medijima u Trump Toweru u New Yorku, SAD, 26. septembra 2024. [David Dee Delgado/Reuters]

Kampanja Donalda Trumpa zatražila je korištenje vojnih aviona za zaštitu bivšeg predsjednika u posljednjim sedmicama izborne utrke – što je bez presedana za predsjedničkog kandidata u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ova vanredna molba, koja uključuje i proširene restrikcije leta nad Trumpovim rezidencijama i skupovima, kao i niz vojnih vozila za njegovo prijevoz, dolazi u trenutku kada su mnogi iz Trumpovog okruženja postali uvjereni, bez dokaza, da je Iran možda bio iza dva nedavna pokušaja ubistva bivšeg predsjednika, izvjestili su u petak The New York Times i Washington Post.

Nijedan predsjednički kandidat u nedavnoj historiji nije letio vojnim avionima tokom kampanje prije izbora. Kamala Harris dobija vojnu zaštitu i leti avionom Air Force Two, vojnom avionu, jer je ona trenutna potpredsjednica.

Iranska prijetnja

Prošlog mjeseca, glasnogovornik Trumpove kampanje Steven Cheung rekao je da je Trumpa upozorio Ured direktora nacionalne obavještajne službe “o stvarnim i specifičnim prijetnjama iz Irana da ga ubiju kako bi destabilizovali i posijali haos u Sjedinjenim Američkim Državama”.

“Obavještajni zvaničnici su identifikovali da su se ovi kontinuirani i koordinirani napadi pojačali u proteklih nekoliko mjeseci”, rekao je tada Cheung.

Trump je ponovio tvrdnju na svojoj platformi Truth Social, napisavši da je „Iran već poduzeo poteze koji nisu uspjeli, i da će pokušati ponovo“.

Nema dokaza koji povezuju Iran sa bilo kojim od dva nedavna pokušaja atentata na bivšeg predsjednika, ali FBI navodno nije isključio mogućnost povezanosti.

Američki obavještajni zvaničnici vjeruju da iranski lideri možda žele osvetiti atentat na šefa Iranske Islamske Revolucionarne Garde, generala Qassema Soleimanija, koji je ubijen u američkom napadu dronom u Bagdadu 2020. godine, kada je Trump bio predsjednik. Zvaničnici vjeruju da su iranske mogućnosti za napad unutar SAD-a ograničene.

Prema The Washington Postu, koji je citirao e-mailove i anonimne izvore, zahtjevi za vojnom zaštitom došli su nakon što su Trumpovi savjetnici primili izvještaje u kojima je vlada rekla da Iran još uvijek aktivno planira da ga ubije. Savjetnici su izrazili zabrinutost zbog dronova i raketa, rekli su izvori.

Propusti Tajne službe

Ovi zahtjevi su najnoviji u eskalirajućem sukobu između Trumpovog tima i Tajne službe, koja je priznala svoje sigurnosne propuste tokom skupa u julu, gdje je Trump bio pogođen i lakše ranjen.

Vjeruje se da su napadač u tom slučaju, 20-godišnji Thomas Matthew Crooks, koji je ubijen na licu mjesta, i Ryan Routh, naoružani napadač koji je pronađen u septembru kako navodno usmjerava pušku kroz ogradu na golf terenu u West Palm Beachu, Florida, gdje je Trump igrao, djelovali sami.

Routh je optužen za atentat i izjasnio se da nije kriv.

Glasnogovornik Tajne službe izjavio je da Trump već prima “najviši nivo zaštite”, uključujući privremene restrikcije letova iznad rezidencije bivšeg predsjednika i tokom njegovih putovanja.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama