SAD osudio poziv izraelske televizije na odstrijel Al-Sistanija

Američka ambasadorica u Bagdadu osudila je izraelsku televiziju koja je prikazala šiitskog vođu kao metu za atentat.

Žena stoji pored portreta najvišeg šiitskog muslimanskog lidera Iraka, Velikog Ayatollaha Alija al-Sistanija, na graničnom prijelazu Zurbatiyah s Iranom u iračkoj pokrajini Wasit [Arhivska fotografija: Ahmad Al-Rubaje/AFP]

Ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Iraku Alina Romanowski osudila je izraelski Kanal 14 jer je na navodnoj listi za odstrijel prikazo šiitskog duhovnog vođu Ali al-Sistanija, pohvalivši muslimanskog učenjaka za “promovisanje mirnijeg regiona”.

Washington je u četvrtak izrazio solidarnost sa Al-Sistanijem usred rastućeg nezadovoljstva na Bliskom istoku, posebno šiitskih grupa, zbog izraelskog televizijskog prijenosa.

“Veliki Ayatollah Sistani je poznat i poštovan vjerski vođa u međunarodnoj zajednici. On je ključni i uticajni glas u promovisanju mirnijeg regiona”, rekla je Romanowski u objavi na društvenim mrežama, ne spominjući direktno izraelski televizijski prijenos.

“Mi odbacujemo bilo kakav prijedlog o ciljanju Sistanija. Sjedinjene Američke Države i dalje podržavaju napore za promovisanje mira u regiji”, dodala je.

Kanal 14 je ove sedmice prikazao Al-Sistanijevu fotografiju sa crvenim krstom iznad glave, zajedno sa fotografijama glavnih izraelskih protivnika, uključujući zamjenika šefa Hezbollaha Naima Qassema i lidera Hamasa Yahya Sinwara.

Al-Sistani, 94-godišnji irački učenjak rođen u Iranu, smatra se jednim od najviših autoriteta među šiitskim muslimanima.

Papa Franjo, desno, sastaje se sa šiitskim liderom Iraka, Velikim Ayatollahom Ali al-Sistanijem, u Najafu, Irak, 6. marta 2021. [Vatikanski mediji preko AP]

Rijetko se viđa u javnosti

Nalazi se u Najafu, južno od Bagdada, ali izbjegava pojavljivanje u javnosti. Jedna od njegovih posljednjih poznatih fotografija je sa sastanka s papom Franjom 2021. godine.

Međutim, često objavljuje izjave koje služe kao široke političke smjernice za njegove sljedbenike o glavnim događajima.

Na primjer, 2014. godine izdao je vjerski dekret, pozivajući Iračane da se mobiliziraju i brane svoju zemlju od ISIL-a.

Poziv je pomogao u formiranju dobrovoljnih paravojnih grupa – neke povezane s Iranom – koje su značajno doprinijele borbi protiv radikalne grupe.

Grupe koje podržava Iran sada djeluju u koaliciji pod nazivom Islamski otpor u Iraku, koja pokreće napade dronovima protiv Izraela u pokušaju za koji kažu da ima za cilj podržati Palestince u Gazi i Hezbollah u Libanu.

Nakon što je izraelska vojska pokrenula kampanju bombardovanja Libana krajem septembra, Al-Sistanijeva kancelarija osudila je, kako je nazvala, izraelsku “brutalnu agresiju” i “divljačke metode”.

Također je pozvala na „svaki mogući napor da se zaustavi ova stalna barbarska agresija i zaštiti libanski narod od njenih razarajućih posljedica“.

U srijedu je iračka vlada kritikovala emitovanje izraelskog kanala o Al-Sistaniju, opisujući ga kao “gnusan prekršaj” i upozorila da bi mogao “proširiti krug opasnosti i nasilja” u regionu.

“Pozivamo međunarodnu zajednicu da hitno reaguje i zauzme jasan stav protiv bilo kakvog poziva na mržnju između naroda”, navodi se u saopštenju iračkog predsjedništva. “Također, ponovo potvrđujemo napore Iraka da okonča agresiju protiv Palestine i Libana.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama