FT: Meta priprema novi krug otpuštanja radnika
Meta je u novembru prošle godine otpustila više od 11.000 radnika, što je 13 posto ukupne radne snage.

Američka kompanija Meta Platforms, koja posjeduje Facebook, Instagram i WhatsApp, odgodila je finalizaciju budžeta za više timova kao pripremu za novi krug otpuštanja radnika, objavio je Financial Times.
Dvojica zaposlenika Mete navela su za list da posljednjih sedmica nije bilo jasno koliki će biti budžet i budući broj zaposlenih.
Meta je ranije ovog mjeseca najavila da očekuje troškove u ovoj godini između 89 i 95 milijardi dolara, a generalni direktor Mark Zuckerberg je ovu godinu nazvao “godinom efikasnosti”.
‘Teške’ promjene
Meta je u novembru prošle godine otpustila više od 11.000 radnika, što je 13 posto ukupne radne snage. Zuckerberg rekao je da su rezovi “neke od najtežih promjena koje su napravljene u historiji” ove kompanije.
Zuckerberg je tada naveo i da će kompanija smanjiti troškove i produžiti odluku o zamrzavanju novog zapošljavanja i na prvi kvartal.
“Na početku pandemije svijet se ubrzano preselio na internet, a val e-trgovine doveo je do ogromnog rasta prihoda. Mnogi su ljudi predviđali da će ovo biti trajno ubrzanje koje će se nastaviti čak i nakon završetka pandemije. I ja sam, pa sam donio odluku o značajnom povećanju ulaganja”, napisao je Zuckerberg u pismu zaposlenicima Mete.
Dodao je da se to nije desilo onako kako je očekivao: “Ne samo da se internetska trgovina vratila na prijašnje trendove već su i makroekonomski pad, povećana konkurencija i gubitak reklama uzrokovali da nam prihod bude puno manji nego što sam očekivao. Pogriješio sam i preuzimam odgovornost za to.”