KFOR: Povećali smo prisustvo na Jarinju i Brnjaku
Mjere su preduzete da bi se KFOR-u omogućilo da u slučaju potrebe reaguje brzo na svaki sigurnosni izazov.

KFOR je povećao svoje prisustvo i patroliranje na Jarinju i Brnjaku i spreman je intervenisati ako bude potrebno, rečeno je danas Tanjugu u KFOR-u.
U odgovoru na pitanje da li je tačno da su američki vojnici u okviru NATO raspoređeni duž glavnih puteva na sjeveru Kosova, nakon neuspjeha posljednje runde dijaloga u Briselu između Kosova i Srbije, što je objavila agencija AP, iz KFOR-a je odgovoreno da je povećao svoje prisustvo na prelazima Jarinje i Brnjak “kako bi povećao svijest o situaciji”.
KFOR je također povećao aktivnosti patroliranja u toj oblasti, navodi se u odgovoru.
Ove mjere, objašnjava se, preduzete su da bi se KFOR-u omogućilo da, u slučaju potrebe, reaguje brzo na svaki sigurnosni izazov.
Spor Srbije i Kosova
KFOR, mirovna misija NATO-a, ima 4.000 pripadnika na Kosovu.
Kosovo je proglasilo neovisnost 2008, ali Srbija ga ne priznaje.
Većina članica NATO-a i EU-a priznaje Kosovo kao nezavisnu državu.
Nakon spora koji je krajem jula između Srbije i Kosova izbio oko registarskih tablica i identifikacijskih dokumenata, zbog kojeg su bile podignute barikade i pucalo se kod kosovsko-srbijanske granice, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Albina Kurtija na razgovor je pozvao i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, ističući da je NATO spreman zaštititi mir u tom dijelu Zapadnog Balkana.