Zašto su pogriješile ankete u vezi s Trumpom

Anketni odjel lista New York Times 'Upshot' davao je Hillary Clinton 85 posto izgleda za pobjedu (Al Jazeera)

Neočekivana pobjeda Donalda Trumpa nad demokratskom rivalkom Hillary Clinton na američkim predsjedničkim izborima otkriva neuspjeh provedenih anketa.

Među dvadeset najvažnijih agencija za anketiranje, koje su provele više od 80 anketa u posljednje vrijeme, samo je Los Angeles Times, u suradnji s Institutom USC Tracking, predviđao pobjedu Donalda Trumpa.  

Na dan izbora, u utorak ujutro, prosjek anketa referentne stranice RealClearPolitics u Sjedinjenim Američkim Državama davao je Hillary Clinton prednost od 3,3 postotna boda.

Anketni odjel lista New York Times “Upshot” davao je Hillary Clinton 85 posto izgleda za pobjedu, prije nego što se situacija spektakularno preokrenula u večernjim satima.

Larry Sabato, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Virginiji, na svom sajtu Larry Sabato's Crystal Ball predvidio je pobjedu demokratske kandidatkinje kao i svi drugi.

“Očito je da se nešto ovdje dogodilo”, rekao je, istakavši da su ove godine analize stotine anketa o predsjedničkim izborima išle u krivom pravcu.

Komisija za ‘najbolju formulu’

Pojasnio je da većina anketnih agencija uzima uzorak na osnovu biračkog tijela i njegovog sastava tokom prošlih izbora. Ta metoda se ovaj put pokazala neuspješnom, jer je potcijenjen broj skrivenih Trumpovih pristalica koji su izbjegavali anketiranje.

Dodaje da ankete nisu predvidjele “veliku izlaznost bijelaca u ruralnim američkim područjima, koja je naglo skočila, dok se smanjio odziv Afroamerikanaca i mladih”.

Na pitanje je li pogrešno procijenjen animozitet prema demokratskoj kandidatkinji, Sabato je odgovorio negativno te kaže kako su ankete to pokazale u velikoj mjeri.

Međutim, pojedini posmatrači su priznali da su možda pogriješili kada je riječ o dubini animoziteta prema bivšoj prvoj dami, senatorici i državnoj sekretarki koju mnogi doživljavaju kao korumpiranu pripadnicu tradicionalne elite u Washingtonu.

Paul Begala, politički strateg demokrata, potvrdio je u izjavi za mrežu CNN da nije bio svjestan dubine podjela.

Uprkos tome da se većina anketa pokazala neuspješnim, Sabato kaže kako će formirati visoku komisiju kako bi pronašli najbolju formulu za anketiranje te dodao da ne treba odustati od anketa i oslanjati se isključivo na intuiciju.

Također, ukazao je na to da su ispitanici sve manje spremni odgovarati na pitanja telefonom te da će se u budućnosti većina anketa provoditi putem interneta.

Izvor: Al Jazeera


Reklama