Ujedinjene stranke protiv udara u Maliju

Lokacija predsjednika Amadoua Toumanija Tourea još nije poznata, no vjeruje se kako je na sigurnom (EPA)

Vođe vojnog udara u Maliju su pod sve većim pritiskom zakonodavaca ove države i lidera opozicije koji traže njihov odlazak, dok se tuareški pobunjenici približavaju ključnom gradu na sjeveru afričke države.

U prijestolnici Bamaku, nekoliko dana nakon vojnog udara, nekoliko stotina osoba se okupilo na sastanku 38 političkih stranaka koji su objavili stvaranje zajedničkog fronta protiv hunte.

„Naš cilj je jasan, a to je da hunta ode“, kazao je Soumaila Cisse, koji bi bio jedan od glavnih kandidata za predsjednika na izborima koji su planirani za 29. april, ali su ih otkazali vojni lideri.

„Državni udar je neustavan i mi ga nećemo prihvatiti“, dodao je Cisse u ponedjeljak.

Parlament Malija objavio je saopćenje u kojem traži hitni povratak ustavnog reda, otvaranje svih granica, oslobađanje svih uhapšenih zvaničnika vlade i da se izbori održe prema planu.

U znak oglušenja na udar, 14 osoba iz administracije, uključujući premijera i ministra vanjskih poslova, počeli su štrajk glađu zbog njihovog pritvora u vojnoj kasarni nedaleko od glavnog grada, a koja služi kao štab hunte.

„U sobi od 12 kvadratnih metara se nalazi nas 14, spavamo po trojica na ležaju“, stoji u poruci koju je poslao jedan od zvaničnika novinskoj agenciji AFP.

Godišnjica posljednjeg udara

Lokacija predsjednika Amadoua Toumanija Tourea još nije poznata, no vjeruje se kako je na sigurnom i pod zaštitom, njemu lojalne, paravojne garde.

Međutim, prednosti udara koriste pobunjenici i pregovaraju sa vojskom oko mirnog rješenja u sjevernom gradu Kidalu, sudeći prema predstavnicima saharskog nomadskog naroda Tuarega.

Kidal bi bio velika nagrada za pobunjenike, koji su ponovo pokrenuli višedecenijske borbe sredinom januara, a na čelu su im iskusni oficiri i trupe koje su se vratile sa borbi u kojima su bili uz pristalice libijskog diktatora Muammara Gaddafija.

Nije poznato koliko je civila ostalo u gradu koji inače ima 26.000 stanovnika, a u kojem žive vojnici sa svojim porodicama.

U međuvremenu, ministar vanjskih poslova Kenije Moses Wetangula, koji se vratio u Nairobi nakon što je bio zadržan u Maliju tokom udara, kritizirao je lidere vojnog udara zbog njihovih poteza. Kazao je kako u Maliju opasno velika količina oružja iz Libije.

Tuareški borci su profitirali od raspada vojne komande u Maliju nakon udara u srijedu, na čijem je čelu kapetan Amadou Sanogo, obučen u SAD-u.

Sanogo je kazao kako je želio pregovarati s pobunjenicima, ali i obećao da će armiji dati sve što treba da bi se zaustavila pobuna.

Nezadovoljni vojnici koji su izveli udar tvrde kako vlada ne daje armiji oružje, municiju i hranu, koji su im potrebni za odbranu od pobunjenika.

U ponedjeljak se obilježava 21. godišnjica od posljednjeg udara, koji je Toure vodio kako bi zbacio diktatora Moussau Traorea.

Izvor: Agencije


Reklama