Istinita priča o spašavanju ljudi u Drežnici

SVJEDOK: Indira Čilić

Na inicijativu Ajdina Zebića iz Jablanice osam mladih ljudi se organizovalo da krene sa tri terenca prema Drežnici. Nismo imali nikakvih informacija koliko je put prohodan, ali smo odlučili krenuti, pa dokle se može. Iz policijske stanice Jablanica oko 20:30h su nas kontaktirali da sačekamo Specijalnu jedinicu FMUP-a kako bi zajedno krenuli prema jugu.

Na mostu Begića i Begovića (Aleksin Han) naišli smo na dva muškarca koji su sjedili u autu (Renault) jer nisu mogli dalje. Jedno naše vozilo ih je prebacilo do motela Lendava gdje su ljudi zbrinuti i ostali su na noćenju.

Dalje nailazimo na popriječen šleper u kojem nije bilo nikoga samo na prozoru nalijepljen broj telefona. Čovjek se nije javljao iako je telefon zvonio. Tražili smo malo uokolo, ali nije bilo nikakvih tragova, pa smo nastavili.

Oko jedan sat smo se probili do mosta u Drežnici gdje zatičemo dva autobusa, jedan kombi, terenac i par malih vozila. Ljudi su bili u dobrom stanju, gladni ali ništa alarmantno. Nudili smo da ih prebacujemo do Jablanice, međutim osim jednog vozila niko nije bio zainteresovan da krene put Jablanice.

Molili su da se probijamo prema Mostaru kako bi se sastavili sa mašinama koje idu iz pravca Mostara, i koje su “kao” na kilometar udaljene od nas. Međutim, nije to bilo ni blizu. Tek kod ribnjaka “Forele” smo naišli na jedan jedini bager koji je išao iz pravca Mostara. Naše jedno vozilo je produžilo do mjesta Bjela, gdje su dva dana bili zarobljeni Jablaničani Anel Nuhić i Salko Nezirić, vozači koji su vozili smjenu na HE Salakovac. U 6 sati smo dovezli Specijalce u hotel “Lendava” i razišli se .

Vijesti kažu da su ljude iz Drežnice spasili Mostarci, al` da nije bilo našeg “ULT-a” i Salke i Ibre, ne bi oni Mostara vidjeli ni do večeras. Zato, pripadnici GSS-a Jablanica zahvaljuju Ibri Zahiroviću i Salki Imamoviću, ljudima bez kojih bi ova akcija sigurno bila bez rezultata.

Ako neko želi provjeravati ovu stranu priče, u timu koji je išao na spašavanje u Drežnicu bili su: Ibrahim Krnjić, Sabahudin Spahović, Jusuf Omerović, Muhamed Idrizović, Alma Idrizović, Ajdin Jašarević, Amir Nezirić, Saša Žilić, Orhan Idrizović, Muamer Idrizović, Nijaz Zebić, Selim Imamović, Đemal Kovačević, Ajdin Malović i Smail Malović – svi iz Jablanice, i četiri člana Alpinističkog tima specijalne jedinice MUP Federacije.


Reklama