Konflikt zbog “krvavih dijamanata”

Vojska Zimbabvea optužena je da je ubila 200 ljudi, silovala žene i tjerala djecu da traže drago kamenje (EPA)

Organizacija za zaštitu ljudskih prava i okoliša Global Witness objavila je u ponedjeljak kako je napustila Kimberley Process, optuživši međunarodnu regulatornu grupu za dijamante da odbija povezati ovo drago kamenje sa nasiljem i tiranijom.

U saopćenju organizacije, koje je prenijela agencija AP, navode se „neuspjesi u Obali Slonovače, Venecueli i Zimbabveu“.

„Klijenti imaju pravo znati šta kupuju i šta se sve uradilo da se dođe do onoga što oni žele kupiti“, kazala je direktorica Global Witnessa Charmian Gooch. „Industrija dijamanata konačno mora preuzeti odgovornost za lance opskrbe i dokazati da je kamenje koje prodaje čisto.“

Vlade, industrija dijamanata i grupe koje se bave zaštitom ljudskih prava, zajedno su radili kao članovi Kimberley Processa od 2003. godine kako bi nametnuli zahtjeve članovima od kojih je tražena potvrda da su neobrađeni dijamanti „bez konflikata“,  kako bi kupci mogu biti sigurni da ne finansiraju  nasilje.

Krvavi dijamanti

Regulatorni proces je uspostavljen nakon ratova u Sijera Leoneu i Liberiji koji su finansirani „krvavim dijamantima“.

Prošlog mjeseca, u odluci koju je Global Witness tada nazvao „razočaravajućom“, Kimberley Process je dozvolio Zimbabveu da proda dijamante, vrijedne blizu dvije milijarde američkih dolara, dobijene iz područja u kojima su, kako su  borci za ljudska prava tvrdili, rudari mučeni.

Organizacija Human Rights Watch optužila je vojsku Zimbabvea da je ubila više od 200 osoba, silovala žene i prisiljavala djecu da traže drago kamenje.

„Tokom protekle decenije, izbori u Zimbabveu su bili povezivani sa brutalnim zastrašivanjem glasača. Orkestriranje ovakvog nasilja košta mnogo novca. Odbijanje Kimberley Processa  da se suprotstavi ovoj realnosti je šokantno“, kazala je Gooch u ponedjeljak.

Izvor : Agencije


Reklama