Počelo suđenje Bradleyju Manningu

Američki vojnik optužen da je dao povjerljive državne dokumente internet stranici WikiLeaks, pojavio se pred istražnim vojnim sudskim vijećem u petak, gdje su njegovi advokati tražili da istražni sudac odstupi zbog pristrasnosti.
Manning (23) je osumnjičen da je, za vrijeme službe u Iraku, pribavio stotine hiljada povjerljivih dokumenata, koja je proslijedio WikiLeaksu.
Među njima su se nalazile diplomatske depeše, video snimci američkih zračnih napada, te izvještaji američke vojske iz Afganistana i Iraka.
Uhapšen je u maju 2010. u Iraku, a optužen u julu iste godine.
Odbijeni svjedoci
Na preliminarnom saslušanju u Fort Meadeu, centru Nacionalne agencije za sigurnost u Marylandu, Manningov advokat David Coombs tražio je da potpukovnik Paul Almanza odstupi iz procesa, prenosi AFP.
Assange se može žalitiBritanski Vrhovni sud u petak je objavio da je dao dopuštenje osnivaču WikiLeaksa Julianu Assangeu (40) da uloži žalbu na odluku o izručenju Švedskoj gdje je optužen za seksualno zlostavljanje, te da je dvodnevno saslušanje predviđeno za 1. februar iduće godine.
Švedske vlasti žele ispitati Australca zbog optužbi za silovanje i seksualno zlostavljanje koje su iznijele dvije bivše volonterke WikiLeaksa u avgustu 2010 godine. Assange, koji živi u Velikoj Britaniji od hapšenja u decembru prošle godine, negira ta djela i vodi pravnu bitku kako bi izbjegao izručenje.
Coombs je postavio pitanje da li bi Almanza, rezervist američke vojske koji je na dopustu sa svoje funkcije tužioca u Ministarstvu pravosuđa, mogao biti nepristrasan prilikom odlučivanja da li Manningu treba suditi vojni sud.
Coombs je kazao da je Almanza također odbio većinu svjedoka koje odbrana želi ispitati – uključujući predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Baracka Obamu, državnu tajnicu Hillary Clinton i bivšeg ministra odbrane Roberta Gatesa – što je, kako je rekao, dokaz pristrasnosti.
„Čovjek koji ovo posmatra izvana, razumna osoba, jasno bi rekla da je to pristrasno“, kazao je Coombs, te dodao da je Almanza također odbio zahtjev odbrane da dio saslušanja bude zatvoreno za javnost.
Dopisnik Al Jazeere iz Sjedinjenih Američkih Država Ivica Puljić kazao kako je više od stotinu novinara akreditirano za ovaj proces, te da su svi u sudnici bili zatečeni tvrdnjama Coombsa.
Nakon zahtjeva Coombsa, istražno sudsko vijeće je proglasilo pauzu da bi razmotrilo zahtjev odbrane.
“Optužba i obrana daju svoje argumente pred istražnim sucem i oni će onda odlučiti da li će Manning otići na vojni sud,” kazao je Puljić.
Ako bude osuđen, Manning bi mogao služiti doživotnu zatvorsku kaznu, zbog pomaganja neprijatelju, što je najteže od 22 krivična djela po kojima je optužen.
Manning, obučen u zelenu maskirnu uniformu, izgledao je mirno, te razgovarao sa svojim advokatima.
“Bradley Manning je nestabilna osoba. Njegovi roditelji su alkoholičari, nije se mogao snaći sa vojnicima u Iraku. Ima i svojih privatnih problema. Odbrana kaže da su istražitelji prema njemu nisu korektno odnosili”, izvijestio je Puljić.
Teški uvjeti
Manning je prebačen u zatvor sa maksimalnim osiguranjem u Quanticu julu 2010. godine, gdje je držan u izolaciji i navodno bez odjeće preko noći, da bi se spriječilo da izvrši samoubistvo.
Portparol State Departmenta Philip J. Crowley podnio je ostavku nakon što je javno kritizirao uslove u pritvoru u kojem je Manning, dok su to učinili i pojedini britanski političari.
U aprilu ove godine premješten je u zatvor Fort Leavenworth u Kansasu, gdje mu je dozvoljeno da komunicira sa ostalim zatvorenicima, nakon što je u njegovu zaštitu stalo više stotina aktivista za ljudska prava.
U porukama koje je Manning prije hapšenja poslao Adrianu Lamou, bivšem hakeru koji ga je predao vlastima, kazao je da dokumenti koje je predao WikiLeaksu„pripadaju javnosti“, te da se nada da će njihovo objavljivanje izazvati „diskusiju, debate i reforme širom svijeta“.
Američka vlasti, međutim, njegov čin nazvali su zločinom, te kazale da je ugrozio ljudske živote.
Izvor: Agencije