Pahor: Bolje ostati u opoziciji

Pahor i Janković u predizbornom TV sučeljavanju (Pixsell)

Slovenski mediji objavili su u petak sadržaj pisma koje je u četvrtak predsjedništvu i članovima svojih Socijalnih demokrata (SD) iz bolnice uputio Borut Pahor, odlazeći premijer i predsjednik te stranke.

On je u pismu ponovio suzdržanost u pogledu ulaska u vladu vjerojatnog mandatara Zorana Jankovića.

Pahor, koji je početkom sedmice, zbog teške upale srednjeg uha, završio u bolnici, ostat će, po navodima liječnika, još nekoliko dana na bolničkom liječenju.

Odlazeći slovenski premijer na početku pisma upućuje vodstvo stranke da prilikom konsultacija s predsjednikom države Danilom Turkom o budućem predsjedniku vlade svakako istakne da su socijaldemokrati spremni podržati Jankovićev izbor za mandatara u parlamentu, kao i rad njegove buduće vlade, ali da lično i dalje smatra kako bi za samu stranku, ali i za političko stanje u državi koje se može očekivati u budućnosti, bilo bolje ostati u “konstruktivnoj opoziciji”.

“Ulasku u koaliciju nisam naklonjen. Ulazak u vladu našoj stranci neće osigurati dovoljan utjecaj, niti pridonijeti našoj državotvornoj poziciji. Smatram da je naivno misliti kako se to može osigurati povoljnim koalicijskim ugovorom ili većim brojem ministarskih mjesta”, piše, između ostalog, Pahor vodstvu stranke.

Politički instinkt

Iako svjestan, navodi Pahor, da većina vodstva stranke naginje ka ulasku u vladu, iskustvo i “politički instinkt” ga uvjeravaju da bi stranka odigrala bolju ulogu kao konstruktivna opozicija.

Sastav novog parlamenta

S osvojenih 28,51 posto glasova i 28 osvojenih mandata u parlamentu će biti zastupljena stranka Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića, ljubljanskog gradonačelnika i vjerojatnog mandatara za sastav nove vlade.

S 26 mandata i 26,19 posto glasova slijedi Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše, a na trećem mjestu s 10 mandata i 10,51 posto glasova Socijalni demokrati (SD) Boruta Pahora. Građanska lista Gregora Viranta s 8,37 posto imat će 8 zastupnika, a Demokratska stranka umirovljenika (DESUS) sa 6,97 posto glasova i Slovenska pučka stranka (SLS) sa 6,83 posto glasova po šest zastupnika. Četiri zastupnika s 4,88 osvojenih glasova imat će kršćansko-narodna stranka Nova Slovenija (NSI).

Osim 88 zastupnika na listama političkih stranaka u parlament su izabrani na listama manjina Roberto Batteli, kao predstavnik talijanske i Laszlo Goencz, kao zastupnik mađarske manjine.

“Brine me da će naš utjecaj u vladi biti slab, da će vlada mimo nas donositi odluke suprotne našim strateškim pogledima na rješavanje zaoštrenih ekonomskih prilika na domaćem i međunarodnom planu”, navodi Pahor u pismu.

On izražava bojazan da bi buduća vlada pod Jankovićevim vodstvom mogla, u slučaju da on ne ispuni predizborna obećanja, pribjeći “demoniziranju” oporbe ili pritisku na medije, a to je, dodaje Pahor, najmanje što bi on želio.

Slovenski premijer u odlasku također navodi da se njegova suzdržanost ne odnosi toliko na Jankovića, koliko na “netransparentan, ali izuzetno jak utjecaj njegovih savjetnika”.

Zbog toga on procjenjuje da će utjecaj socijaldemokrata u vladi biti vrlo mali.

Uz prilično jasnu aluziju na krug bivšeg predsjednika Milana Kučana, Pahor navodi da “i sam ponešto zna” o moći takvih utjecaja, jer im se, kao predsjednik vlade, suprotstavljao, zbog čega je ponekad u javnosti i nekim medijima postajao metom kritika i “ismijavanja”.

Konstituirajuća sjednica u srijedu

Turk je sazvao za iduću sedmicu konstituirajuću sjednicu novog slovenskog parlamenta, nakon što je u petak od Državne izborne komisije dobio službene i konačne rezultate izbora.


Turk očekuje izbor premijera ove godine [EPA]

Konstituirajuća sjednica parlamenta, izabranog na prijevremenim parlamentarnim izborima 4. decembra, na kojoj treba potvrditi svih 90 mandata zastupnika, izabrati predsjednika parlamenta te oformiti zastupničke skupine i parlamentarna tijela, bit će održana 21. decembra, javlja Hina.

“Konstituirajućom sjednicom počinje rad novog saziva parlamenta, vjerujem da će zastupnici shvatiti izazove sadašnjeg trenutka te donositi odluke u interesu slovenske države i naroda”, rekao je potpisujući poziv za sjednicu Turk.

Prema službenim rezultatima izbora, na kojima je sudjelovalo više od 64 posto od ukupnog broja birača, u novi parlament ušlo je sedam političkih stranaka.

Iako još od predsjednika države nije dobio formalni mandat za sastav nove vlade, čelnik Pozitivne SlovenijeZoran Janković već je počeo pregovore sa strankama o formiranju potencijalne vladajuće koalicije, s ambicijom da njome obuhvati stranke lijevog i desnog političkog spektra.

Prije kraja godine

Turk je izjavio u četvrtak kako se nada da bi predsjednika nove vlade parlament mogao izabrati još prije kraja ove godine, kako bi početkom iduće mogla biti formirana i početi djelovati i vlada u punom sastavu.

Prema proceduri predviđenoj Ustavom i zakonom, slovenski parlament najprije, na prijedlog predsjednika države, na tajnom glasanju bira predsjednika vlade.

Nakon toga on, u dogovoru s koalicijskim partnerima, parlamentu predlaže svoje ministre, koji moraju predstaviti svoj program pred parlamentarnim odborima, a onda dobiti i natpolovičnu većinu prilikom glasanja na plenarnoj sjednici parlamenta.

Računa se da je vlada imenovana i može početi djelovati kada je imenovano dvije trećine ministara s punim ovlastima.

Sve do tada tekuće poslove obavljaju ministri prijašnje vlade.

Izvor: Agencije


Reklama