Zemlja postaje premala

Svake godine na našoj planeta rodi se oko 115 miliona djece (EPA)

Uslovi življenja mogli bi biti teži zbog rasta populacije koja je dosegla brojku od sedam milijardi, objavio je UN.

Svake godine na našoj planeta rodi se oko 115 miliona djece. To je broj kojim bi se mogla naseliti država veličine Meksika, a svakih deset godina bogatiji smo za milijardu i 200 miliona stanovnika – dovoljno za zemlju veličine Indije.

Kina i Indija i dalje su najmnogoljudnije zemlje svijeta. 

Različite projekcije

Sve je više mladih, ali i  starih, više  nego ikada ranije. Gradovi su prenaseljeni, sela se prazne.

Na evropskom kontinentu brojke nisu “ružičaste”. Finska i Makedonija imaju najveću stopu mortaliteta. Pored toga, u ove dvije zemlje broj starih osoba je procentualno najveći.

Predviđanja  za narednih pet godina govore da će se zemlje Balkana suočavati s negativnim prirodnim priraštajem.

Pred demografskim politikama veliki su zahtjevi. Osigurati obrazovanje, posao, pravo na liječenje. Više se ne postavlja pitanje koliko ljudi Zemlja može podnijeti, nego kako je učiniti boljim mjestom življenja.

Postoje dvije projekcije svjetskih demografa. Prema jednoj, tokom druge polovice 21. vijeka taj će se uzlazni trend nastaviti, tako da će do kraja 21. vijeka biti više od deset milijardi ljudi.

„Drugi smjer, kojem sam se i sam sklon prikloniti, kaže da svijet ipak neće dočekati 10-milijarditog stanovnika jer će se populacijski rast zaustaviti zbog ekonomskog razvoja“, predviđa pročelnik Katedre za demografiju zagrebačkog Ekonomskog fakulteta prof. dr. sc. Jakov Gelo.

Prva milijarda dosegnuta je negdje nakon 1800. godine, a u samo 11 godina 21.  vijeka ukupan broj stanovnika porastao je za čak milijardu.

UN očekuje da će do 2050. na Zemlji živjeti između osam i 10,5 milijardi ljudi. Promjene broja i prirasta varirat će od kontinenta do kontinenta.

Indija, koja danas broji 1,2 milijarde stanovnika, uskoro će preuzeti vodstvo od Kine u kojoj danas živi 1,3 milijarde ljudi, a populacija najmnogoljudnije afričke zemlje, Nigerije, koja danas broji 162 miliona, porast će na oko 750 miliona.

U razvijenim industrijskim zemljama broj stanovnika će padati. Njemačka, koja danas ima oko 80 milijuna stanovnika, sredinom vijeka imat će ih 72, javlja portal Znanost. Osim toga, stanovništvo razvijenih zemalja ubrzano stari.

Svjetska organizacija za zaštitu okoliša, WWF, procjenjuje da bi nam za normalan život do 2050. mogla trebati čak tri planeta ako ne promijenimo sadašnje navike.

„U sljedećih 40 godina morat ćemo proizvesti iste količine hrane koje smo proizveli u posljednjih 8.000 godina“, upozorio je Jason Clay iz WWF-a. Clay, također, ističe da se u industrijskim zemljama još previše toga baca.

Šestmilijarditi Zemljanin rođen je u BiH 1999. godine – Adnan Mević rođen je prije 12 godina u sarajevskoj bolnici Koševo. 

Kofi Annan, tadašnji generalni sekretar Ujedinjenih nacija, 12. oktobra 1999. je u pratnji sarajevskih zvaničnika ušao u gradsko porodilište Koševo, uzeo jedno novorođenče u ruke i pred brojnim kamerama predstavio bebu kao šestmilijarditog stanovnika Zemlje.

Svjetska zvijezda

Adnan Mević, čim je rođen, postao je svjetska zvijezda, jer je tog trenutka planeta Zemlja imala tačno šest milijardi stanovnika, ali 12 godina kasnije, tvrde njegovi roditelji, koji i dalje žive u Visokom, time ništa nisu dobili, javlja DPA.

Život porodice Mević je daleko od onoga što je Anan predvidio.

U Visokom, 25 kilometara od Sarajeva, Mevići stanuju u malom stanu, na posljednjem spratu zgrade na čijoj se fasadi vide tragovi rata vođenog od 1992. do 1995. godine.

Adnanovi roditelji su nezaposleni i žive sa 250 eura mjesečno.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama