Tantawi: Kriza u Egiptu mora stati

Na hiljade demonstranata provelo je noć na ulicama Kaira (EPA)

Vojni lider Egipta upozorio je da će se njegova zemlja suočiti sa „vrlo ozbiljnim“ posljedicama ako ne izađe iz krize i apelirao na birače da izađu na izbore  u ponedjeljak.

Maršal Hussein Tantawi, šef Vrhovnog vijeća oružanih snaga (SCAF), izjavio je u večernjim satima u nedjelju da su stranci odgovorni za nemire širom Egipta.

Prema navodima državne novinske agencije, Tantawi je odbio poziv građana da on i drugi generali odmah predaju vlast.

Tantawi je također obećao da će formirati pedesetočlano savjetodavno vijeće.

Dopisnica Al Jazeere Sherine Tadros rekla je da je ova najava „ustupak u zadnji trenutak“ kojim Vijeće namjerava smiriti građane pred izbore.

„Međutim, problem je u tome što ono nema nikakav definiran mandat, niti ovlasti“, kazala je Tadros.

Tantawi je izjavio da je „Egipat na raskršću“.

„Ili ćemo uspjeti politički, ekonomski i društveno, ili će posljedice biti vrlo ozbiljne, a to nećemo dozvoliti. Ništa od ovoga se ne bi dogodilo da nije bilo stranih ruku“.

Nastavak demonstracija

U navodnom osvrtu na hiljade demonstranata koji su se u kasnim večernjim satima u nedjelju okupili na trgu Tahrir, Tantawi je rekao: „Nećemo dozvoliti manjini koji ništa ne razumije da ugrozi stabilnost Egipta“.

Tantawi je koristio slične fraze poput onih koje je izgovarao svrgnuti predsjednik Hosni Mubarak tokom posljednjih dana svoje vladavine. Tantawi je 20 godina bio ministar odbrane u Mubarakovoj vladi.

Uprkos njegovom govoru, demonstrati su na ulicama Kaira  nastavili tražiti odlazak generala i formiranje vlade „nacionalnog spasa“ koja će voditi zemlju dok predsjednik ne bude izabran.

Dopisnik Al Jazeere Vladimir Bobetić rekao je da se na ulicama Kaira u ponedjeljak očekuje i prisustvo velikog broja snaga sigurnosti i vojske.

„Definitivno će protesta biti na sam dan izbora … pridružili su im se lekari i medicinsko osoblje … problem je u tome sto je vojni savet uveo kaznu  svima onima koji imaju lične karte a ne budu izašli na izbore“.

Ova kazna iznosi 65 eura i velik je iznos za mnogobrojne siromašne Egipćane, rekao je Bobetić.

Bobetić je rekao da se očekuje da će Muslimanska braća osvojiti najveći broj glasova, dok je sljedeća po popularnosti grupa Revolucija ne prestaje, koja se zalaže za preraspodjelu bogatsva i odlazak vojnika iz politike.

Treća skupina, Islamska alijansa, zalaže se za uvođenje šerijata.

Govor Tantawija dolazi nakon što je Mohamed El Baradei, egipatski predsjednički kandidat i vodeća politička ličnost u zemlji, izjavio da će se povući iz utrke za predsjednika, ako mu egipatski vojni vladari dozvole da postane premijer privremene vlade.

El Baradei, bivši šef UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju, koji se u subotu sastao sa Tantawijem rekao je da je „spreman da se odrekne predsjedničke kandidature ako mu bude traženo da formira vladu“.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama