Federer izborio 100. finale u karijeri

Federer u polufinalu savladao Ferrera sa 7:5, 6:3 (EPA)

Roger Federer izborio je 100. nastup u finalu nekog turnira nakon što je u subotu savladao Davida Ferrera iz Španije sa 7:5, 6:3 u polufinalu posljednjeg ovosezonskog takmičenja za tenisere, Mastersa u Londonu.

Na turniru, gdje su se njegovi najveći rivali žalili na umor nakon što nisu uspjeli izboriti prve dvije pozicije u grupama, 30-godišnji Federer nije pokazao ni znaka pada forme i nastavio svoju seriju od 16 mečeva bez poraza. Prije nastupa u Londonu, slavio je na turnirima u Bazelu i Parizu.

Nekada prvi reket svijeta postao je tek peti igrač koji je u modernoj teniskoj historiji došao do svog 100. finala, a u nedjelju će pokušati doći do svoje 70. titule.

Trijumf nad Ferrerom također znači da će Federer na kraju godine preuzeti treće mjesto ATP liste od Andyja Murraya, iza lidera Novaka Đokovića i Rafaela Nadala.

Đoković i Nadal su eliminirani jer su u grupnoj fazi pretrpjeli po dva poraza tokom ove sedmice, a obojica su poslije rekli kako im tijela i misli nisu u najboljoj formi nakon teške i naporne sezone. Murray se povukao nakon poraza od Ferrera na otvorenju takmičenja u ponedjeljak.

Izjednačio se s Edbergom

Sa druge strane, Federer je u Londonu prikazao možda ponajbolju formu u ovoj sezoni. Iako protiv Ferrera nije bio dobar kao u tri trijumfa u grupi, nikad nije bio ni blizu gubitka svog servisa.

Švicarac će pokušati doći do rekordnog šestog naslova pobjednika finalnog turnira sezone na kojem nastupa osam najboljih igrača, čime bi pretekao legende Ivana Lendla i Petea Samprasa koji su slavili u pet navrata. Također, izjednačio se sa Stefanom Edbergom sa 806 pobjeda u karijeri, pa su obojica na šestom mjestu liste svih vremena.

Na dijelu turnira rezerviranom za dublove, Bjelorus Maks Mirnji i Kanađanin Daniel Nestor plasirali su se u finale pobijedivši blizance iz SAD Boba i Mikea Bryana sa 7:6, 6:4. U drugom polufinalu, Indijci Mahesh Bhupathi i Leander Paes igraju protiv poljskog para Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski.