Napravljena videoigra o plaćenicima Blackwatera

Cijeli svijet je čuo za skandale, a sada se oni mogu ponovo proživjeti i to iz kuće. To je, kako kritičari smatraju, glavni motiv tvoraca „Blackwatera“, nove videoigre koja je dobila ime po tajnoj sigurnosnoj kompaniji iz Sjedinjenih Američkih Država, optuženoj za najgora zlostavljanja tokom rata u Iraku.
Kreator softwarea, kompanija 505 Games, najavila je igru u kojoj je igrač plaćenik koji štiti zvaničnike Ujedinjenih naroda na, kako su nazvali testeri igre, „neprijateljskoj sjevernoafričkoj teritoriji“. Ovakav potez je razljutio predstavnike žrtava Blackwatera čiji su uposlenici poznati po tome što su „laki na okidaču“, prenose agencije.
Ideja bivšeg borca
Igra je proizvedena pod licencom Erika Princea, osnivača Blackwatera i bivšeg pripadnika elitne mornaričke jedinice Navy Seals koji je odstupio iz uprave firme prije dvije godine nakon što je tokom vladavine administracije predsjednika SAD-a Georgea Busha mlađeg zaradio više od milijarde američkih dolara od ugovora sa vladom SAD.
„Igrači će pucati, kretati se i komunicirati u veoma teškim, nepoznatim i nesigurnim situacijama. Morat će biti veoma aktivni“, kazao je Prince za USA Today.
Ovakav potez izazvao je negodovanje kritičara kompanije, koja je nakon serije kontraverzi, čija se kulminacija desila 2007. godine kada je ubijeno 17 civila na jednom trgu u Bagdadu, promijenila ime u Xe Services. Uposlenici firme su dugo kritizirani zbog zlostavljanja, a ističe se da su radnici Blackwatera odgovorni za više od 200 ubistava u Iraku.
Kompanija „plaćenika“
Demokratska kongresmenka Jan Schakowsky, istaknuta kritičarka Blackwatera, kazala je za The Independent kako je ova videoigra „užasna“.
„Blackwater je kompanija plaćenika koji su radili na način da su ugrozili sigurnost, reputaciju i živote Amerikanaca i Iračana i koji su krivi za brojna ubistva. Pomisao o videoigrici u kojoj su oni junaci je pogrešna u svakom mogućem obliku“, istakla je, te dodala kako bi se i Princeu sudilo da nije pobjegao u Ujedinjene Arapske Emirate koji nemaju dogovor o izručivanju sa SAD.
Izvor: Agencije