Irački parlament razmatra o ostanku trupa SAD

Irački politički lideri dali su zeleno svjetlo za pregovore kojim bi dozvolili da neke američke snage ostanu u državi, nekoliko sati nakon što je glavni američki vojni komandant pozvao Irak da brzo riješi ovo sporno pitanje.
Čelnici glavnih iračkih stranaka dogovorili su u utorak da dozvole premijeru Nouriju al-Malikiju da pregovara sa Sjedinjenim Američkim Državama oko toga da li američke snage trebaju ostati da treniraju iračke snage nakon što 31. decembra istekne rok za njihov odlazak.
Napravljen pomak
Reporterka Al Jazeere Jane Arraf javila je iz Bagdada kako je nakon nekoliko sedmica nesuglasica, te američkog pritiska, napravljen pomak.
„Nakon petosatnog sastanka u predsjedničkoj utvrdi u Bagdadu odlučeno je da se ostanak američkih vojnih trenera u Iraku razmatra u Parlamentu“, kazala je.
Sporazum dovodi Irak korak bliže odluci da li će neki američki vojnici ostati, ali konačni dogovor je daleko, uključujući pitanje da li će treneri biti civili pod ugovorom ili aktivni pripadnici vojske. Tu je i neslaganje o davanju imuniteta američkim vojnicima. Šef američke vojske, admiral Mike Mullen, rekao je početkom avgusta da Irak mora što prije odlučiti da li želi ostanak američkih vojnika.
Mullen, odlazeći predsjednik Udruženog štaba, također je rekao da američke jedinice moraju dobiti imunitet od kaznenog progona, kao dio bilo kojeg ugovora o njihovom ostanku u Iraku, te da to mora odobriti parlament.
Bilo kakav sporazum treba biti potvrđen u Parlamentu Iraka, u kojem su neki od Malikijevih saveznika odbacili trajnu prisustnost američkih vojnika u Iraku.
Ovo pitanje je snažan pritisak na krhki savez Sunita, Šiita i Kurda i riskira da ugrozi Muqtada Al-Sadra, čije su se jedinice ranije borile protiv američkih vojnika, ali su sada saveznici Malikija.
„Sadrovi predstavnici odbili su glasati da uopće počnu razgovori i odobravanje treninga“, kazao je irački predsjednik Jalal Talabani nakon sastanka iračkih političkih čelnika.
Prerano za odluku
Abbas al-Bayati, član Nacionalnog saveza šiitskog parlamentarnog bloka i parlamentarnog odbora za sigurnost i odbranu, rekao da je prerano za donošenje odluke o pitanju imuniteta.
Više od osam godina nakon američke invazije u kojoj je srušen Saddam Hussein, preostalih 46.000 američkih vojnika čeka odlazak do kraja godine, prema dogovoru iz 2008.
Nasilje u Iraku je ublaženo u odnosu na 2006. i 2007. godinu kada su vladale teške sektaške borbe, ali su prisutni svakodnevni napadi, bombardovanja i ubistva.
Napadači često ciljaju na lokalne vlasti i sigurnosne snage kako bi pokazali da Iračani ne mogu sami brinuti o sigurnosti kada američke snage odu.
Maliki je u nekoliko navrata naglasio da iračka policija i vojska mogu same brinuti o unutarnjoj sigurnosti, ali irački oficiri priznaju nedostatke.
Izvor: Al Jazeera