Vodič kroz hadž | 3D prikaz
Obilazak ključnih koraka hadža.
Od 4. do 8. juna, milioni muslimana će obaviti hadž, hodočašće koje je dužan obaviti svaki punoljetni musliman koji je fizički i finansijski sposoban, a koje se najčešće obavlja jednom u životu.
No, jeste li se ikada zapitali kako ovo putovanje izgleda na terenu?
Animirani video ispod ilustruje petodnevni proces.
A ako vas zanima detaljni prikaz iz dana u dan, istražite u nastavku.
Dolazak na hadž
Prije početka hadža, hodočasnici moraju ući u fizičko i duhovno stanje poznato kao ihram. To počinje nijjetom, odnosno namjerom obavljanja hadža, i uključuje nošenje posebne odjeće od dvije jednostavne bijele tkanine za muškarce i skromne odjeće za žene. Ova identična bijela odjeća uklanja vidljive oznake klase, bogatstva ili nacionalnosti, simbolizujući da su svi hodočasnici jednaki pred Bogom.

1. dan - Tavaf po dolasku
Nakon ulaska u Meku u ihramu, mnogi hodočasnici obavljaju početni tavaf tako što sedam puta obilaze Kabu, crnu kamenu građevinu u srcu Velike džamije u Meki (Mesdžid el-Haram), u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Ovo simbolizuje jedinstvo u obožavanju jednog Boga. Hodočasnici zatim mogu obaviti “sa'j”, obred hodanja sedam puta između brda Safa i Marva, koja se nalaze unutar džamije.

Kaba, što na arapskom znači kocka, najsvetije je mjesto islama i služi kao kibla, smjer u kojem se muslimani okreću tokom molitve. Muslimani vjeruju da su poslanik Ibrahim (Abraham) i njegov sin Ismail (Ishmael) sagradili Kabu po Božjoj naredbi, simbolizujući povratak čistom monoteizmu.
Kaba je visoka 13,1 metar, duga 12,8 metara i široka 11,03 metra. Prekrivena je crnom tkaninom poznatom kao kisva i ukrašena je zlatnim arapskim tekstom s kuranskim ajetima.
1. dan - Mina
Hodočasnici zatim nastavljaju prema Mini, koja se nalazi osam kilometara istočno od Kabe, gdje će provesti noć u molitvi i razmišljanju. Mina je poznata kao "grad šatora" zbog ogromnog prostranstva od 100.000 bijelih šatora koji smještaju milione hodočasnika.

2. dan - Dan Arafata
Drugog dana hadža, hodočasnici rano stižu na ravnice planine Arafat, oko 15 kilometara od Mine. Poslijepodne provode u vukufu (stajanju) od podneva do zalaska sunca, u molitvi i traženju oprosta.
Arafat je najvažniji obred hadža i simbolizuje najavu Sudnjeg dana. Muslimani širom svijeta se ohrabruju da poste na ovaj dan i da se bave molitvom i razmišljanjem.

2. dan - Muzdelifa
Nakon zalaska sunca, hodočasnici putuju u Muzdelifu, udaljenu devet kilometara. Tamo obavljaju akšam i jacija namaze (molitve) prije nego što sakupe kamenčiće za obred sljedećeg dana.

3. dan - Prvi dan Kurban-bajrama
Na ovaj dan, muslimani iz cijelog svijeta slave prvi dan Kurban-bajrama, odnosno proslavu žrtvovanja.
Na ovaj dan, hodočasnici obavljaju sljedeće obrede:
Bacanje kamenčića na veliko džemre (El-Džemretul-Kubra)
Hodočasnici se vraćaju u Minu, gdje bacaju sedam kamenčića na najveći od tri kamena stuba. Ovaj obred predstavlja kamenovanje đavola, što simbolizuje odbacivanje sotonskih iskušenja.

Kurbani (žrtvovanje životinje)
Hodočasnici, ili njihovi zastupnici, prinose životinjsku žrtvu u spomen na Ibrahimovu spremnost da žrtvuje svog sina u poslušnosti Bogu.
Halk ili taksir (brijanje ili šišanje kose)
Muškarci briju ili šišaju glave, a žene šišaju mali dio kose. Ovo simbolizuje duhovnu obnovu.
Tavaf el-Ifada (glavni tavaf)
Hodočasnici se vraćaju u Meku kako bi obavili tavaf, kružeći oko Kabe, nakon čega slijedi sa'j, hodajući sedam puta između brda Safa i Merva. Ovaj obred oživljava Hadžerinu (Hagarinu) očajničku potragu za vodom za njenog sina Ismaila i predstavlja počast njenoj nepokolebljivoj vjeri i upornosti.

4. i 5. dan
Hodočasnici se vraćaju u Minu i svakog dana izvode remj (bacanje kamenčića) na sva tri kamena stuba. Hodočasnici koji ostanu još jedan dan ponavljaju obred bacanja kamenčića na sva tri stuba još jednom.

Prije nego što napuste Meku, hodočasnici obavljaju posljednji tavaf oko Kabe, poznat kao tavaf el-veda' ili “oproštajni tavaf”, što označava duhovni oproštaj od svetog mjesta.