Vizualizacija Kur'ana

Kur'an je centralni vjerski tekst u islamu, za koji muslimani vjeruju da je Božija riječ objavljena kao vodilja za čovječanstvo.

(Al Jazeera)
(Al Jazeera)

Kur'an je centralni vjerski tekst u islamu, za koji muslimani vjeruju da je Božija riječ objavljena kao vodilja za čovječanstvo.

Kur'an je centralni vjerski tekst u islamu. Muslimani vjeruju da je Kur'an Božija objava, poslana preko meleka (anđela) Džibrila poslaniku Muhammedu tokom perioda od 23 godine.

Kur'an je objavljen na arapskom i sastoji se od: 30 džuzeva (dijelova), 114 sura (poglavlja), 6236 ajeta (stavaka) i 77.432 riječi.

Prvi ajet u Kur'anu u prevodu glasi: "Čitaj u ime Gospodara tvoga koji stvara..." [El-Alek - Ugrušak: 1]

Muslimani se podstiču da stalno čitaju i uče napamet Kur'an koji je sačuvan u originalnom obliku od objavljivanja prije više od 1400 godina.

Među najstarijim kur'anskim rukopisima su Kur'an iz Sanaae i Kur'an s Univeziteta u Birminghamu, oba iz 7. stoljeća.

(Al Jazeera)

Kur'an i ramazan

(Al Jazeera)
(Al Jazeera)

Objava Kur'ana počela je u mjesecu ramazanu, devetom mjesecu islamskog lunarnog kalendara i mjesecu posta i razmišljanja.

Ramazan traje 29 ili 30 dana, u zavisnosti od opažanja mjeseca.

Lejletul-kadr, ili noć Božijeg određenja, muslimani smatraju najsvetijom noći u godini. To je noć kada su prvi ajeti Kur'ana objavljeni poslaniku Muhammedu u pećini Hira – koja se nalazi u planini na periferiji grada Meke.

Iako nije poznat tačan datum noći Lejletul-kadr, vjeruje se da je to jedna od neparnih noći zadnje trećine mjeseca ramazana.

Vjeruje se da je molitva u toj noći vrednija od hiljadu mjeseci molitve i posvećenosti. Zbog toga, milioni muslimana idu u džamije da prisustvuju zajedničkim molitvama tokom ovog perioda.

(Al Jazeera)

Post tokom mjeseca ramazana, od zore do zalaska sunca, obavezan je za sve odrasle muslimane koji su fizički za to sposobni. Post podrazumijeva ustezanje od hrane, pića, cigareta i seksualnih odnosa kako bi se postigao veći „takvaluk“, odnosno svijest o Bogu.

Po okončanju ramazana, muslimani slave Ramazanski bajram. Na arapskom, to znači „festival prekidanja posta“.

(Al Jazeera)

Šta je spomenuto u Kur'anu?

(Al Jazeera)
(Al Jazeera)

Kur'an je namijenjen kao uputa za čovječanstvo i pokriva razne teme od jednoće Boga (Allaha), moralnog ponašanja, ponašanja u društvu i priča o poslanicima.

U mnogim državama sa muslimanskom većinom, učenje Kur'ana, koji muslimani uče (recituju) tokom molitve, odjekuje ulicama, kako bi ga svi mogli čuti.

Ponavljanje riječi i simetrija često su prisutni u Kur'anu. Naprimjer, život i smrt su oboje spomenuti 145 puta u Kur'anu. Meleki (anđeli) i šejtani (đavoli) su spomenuti po 88 puta, dok su muškarac i žena spomenuti po 24 puta.

Riječ „dan“ je ponovljena 365 puta u Kur'anu – što neki učenjaci povezuju sa brojem dana u godini. Riječ „mjesec“ se ponavlja 12 puta u Kur'anu – kao broj mjeseci u godini. „Dani“ u množini se ponavljaju 30 puta – kao broj dana u mjesecu.

"Obavljaj namaz (molitvu)" ponovljeno je pet puta u Kur'anu, koliko ima i obaveznih dnevnih namaza.

(Al Jazeera)

Allahova imena spomenuta u Kur'anu

Od 99 Božijih (Allahovih) imena, 56 počinje sa „El“ što je određeni član i ima značenje sveobuhvatnosti. Ta imena su spomenuta u Kur'anu. Druga imena su spomenuta u hadisima ili kazivanjima poslanika Muhammeda.

Najčešće se spominje Božije ime El-Aziz (Svemogući), koje je spomenuto 60 puta. Zatim slijedi Er-Rahman (Milostivi), koje je spomenuto 48 puta i El-Hakim (Mudri), koje je spomenuto 38 puta.

Mnoga muslimanska imena i prezimena imaju prefiks „Abdul“, što znači „rob“, nakon čega slijedi jedno od 99 Allahovih imena kao što je Abdulrahman ili Abdulaziz.

(Al Jazeera)

Dvadesetpet poslanika spomenutih u Kur'anu

Muslimani vjeruju da su svi poslanici poslati da prenose Božiju poruku – od prvog Adema, do posljednjeg poslanika Muhammeda. Više od četvrtine (26 posto) kur'anskih riječi su priče o poslanicima koje treba da posluže kao historijske lekcije za ljude.

U Kur'anu se najčešće spominje poslanik Musa (136 puta), zatim poslanik Ibrahim (54 puta) i poslanik Nuh (50 puta). Poslanici Adem i Isa su spomenuti po 25 puta.

Poslanik Muhammed je spomenut u najvećem broju sura u Kur'anu, gdje se pojavljuje 47 puta.

(Al Jazeera)

Kur'an širom svijeta

(Al Jazeera)
(Al JazeeraAl Jazeera)

U svijetu ima oko dvije milijarde muslimana – blizu 25 posto svjetske populacije. Iako muslimani tokom namaza (molitve) uče kur'anske ajete na arapskom, postoje prevodi ove knjige na gotovo sve jezike svijeta.

Muslimane uče da se odnose prema Kur'anu s krajnjim poštovanjem i brigom. Kako bi izrazili svoje divljenje, korice Kur'ana su često ukrašene arapskom kaligrafijom i geometrijskim oblicima.

Na grafici ispod prikazane su korice prevoda Kur'ana na nekim od najčešće govorenih svjetskih jezika.

(Al Jazeera)
Izvor: Al Jazeera