Trump na Bliskom istoku: Koliko vrijede američko-zaljevske investicije

Američki predsjednik Donald Trump je na trodnevnoj turneji po Saudijskoj Arabiji, Kataru i UAE, trima najutjecajnijim američkim partnerima u regiji Zaljeva.

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump počeo je svoju bliskoistočnu turneju, stigavši ​​u Rijad u Saudijskoj Arabiji, gdje ga je dočekao prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.

Tokom trodnevnog putovanja, posjetit će i Katar i Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), s naglaskom na osiguravanju ekonomskih sporazuma s tri najbogatije nacije svijeta.

Putovanje će uključivati ​​razgovore o investicijskim prilikama, a neki stručnjaci kažu da bi Trump mogao pozvati zemlje Zaljeva da snize cijene nafte.

Kada će Trump posjetiti svaku od zemalja?

Nakon susreta sa Bin Salmanom, Trump bi trebao prisustvovati saudijsko-američkom investicijskom forumu na kojem će učestvovati vodeće kompanije poput BlackRocka, Citigroupa, Palantira, Qualcomma i Alphabeta.

U srijedu bi trebao učestvovati na samitu zemalja Zaljeva u Rijadu, prije nego što kasnije tog dana otputuje u Katar. Svoje putovanje će završiti u UAE-u u četvrtak.

Trumpova prva posjeta kao predsjednika bila je Saudijskoj Arabiji

Tokom svog prvog mandata, od 2017. do 2021. godine, Trump je postao prvi američki predsjednik koji je Bliski istok učinio svojim prvim međunarodnim odredištem, prekidajući dugogodišnju tradiciju posjećivanja susjednih, američkih zemalja.

Njegovo putovanje u Saudijsku Arabiju od 20. do 22. maja 2017. godine – tokom kojeg je prisustvovao samitu u Rijadu – bio je proračunat potez za jačanje odbrambenih veza i osiguranje značajnih ugovora o naoružanju.

Tokom tog putovanja, Trump je također posjetio Izrael i Palestinu.

Iako Trump nije posjetio Katar ili UAE tokom svog prvog mandata, na samitu u Rijadu sastao se s katarskim emirom šeikom Tamimom bin Hamadom Al Thanijem, bahreinskim kraljem Hamadom bin Isom Al Khalifom i egipatskim predsjednikom Abdelom Fattahom el-Sisijem.

Tokom samita, Trump i saudijski kralj Salman bin Abdulaziz potpisali su ugovor o naoružanju vrijedan 110 milijardi dolara, uključujući sisteme raketne odbrane, tenkove, borbene brodove i tehnologiju kibernetičke sigurnosti, s namjerom kupovine oružja u vrijednosti od 350 milijardi dolara tokom 10 godina.

Nezaboravan trenutak s tog putovanja u Saudijsku Arabiju 2017. godine bio je tijekom otvaranja Globalnog centra za borbu protiv ekstremističke ideologije u Rijadu. U nadrealnoj foto-sceni koja je brzo postala viralna, Trump je stajao uz kralja Salmana i predsjednika Sisija s rukama na svjetlećoj kugli.

S lijeva na desno, egipatski predsjednik Abdel Fattah el-Sisi, saudijski kralj Salman, prva dama SAD-a Melania Trump i predsjednik Donald Trump u novom Globalnom centru za borbu protiv ekstremističke ideologije u Rijadu 21. maja 2017. [Saudi Press Agency via AP]

Kolika je vrijednost američko-zaljevskih ulaganja?

Sami al-Arian, direktor Centra za islam i globalna pitanja na Univerzitetu Istanbul Zaim, rekao je za Al Jazeeru da je Trump bio vrlo glasan u vezi svog cilja posjete trima zaljevskim državama: ulaganja.

Trumpova administracija navodno je raspravljala o mogućnosti ubrzanja ulaganja Saudijske Arabije, Katara i UAE-a prije njegovog putovanja u regiju.

„Pokušava izvući milijarde dolara iz ovih zemalja“, rekao je al-Arian za Al Jazeeru. „Već je rekao da se nada dobiti milijardu dolara od Saudijske Arabije u smislu prodaje oružja i komercijalnih poslova“.

Američko-saudijska ulaganja

Prema najnovijim podacima američkog Ministarstva trgovine, ukupna direktna strana ulaganja (FDI) iz SAD-a u Saudijskoj Arabiji dosegla su 11,3 milijarde dolara u 2023. godini.

S druge strane, saudijska direktna ulaganja u SAD iznosila su 9,6 milijardi dolara, uglavnom u transportu, nekretninama, plastici, automobilskoj industriji, finansijskim uslugama i komunikacijama, prema podacima Ministarstva trgovine.

Ove brojke odnose se samo na direktna strana ulaganja, a ne na druga ulaganja, poput portfolio investicija ili kratkoročnih financijskih tokova.

Američko-katarske investicije

U 2023. godini, ukupan iznos američkih stranih direktnih investicija u Kataru procijenjen je na 2,5 milijardi dolara.

Prema Američko-katarskom poslovnom vijeću, američke kompanije koje su omogućile strane direktne investicije u Kataru fokusirale su se na oblasti energetike, petrohemije, građevinarstva, inženjerstva i komunikacijske tehnologije.

Nasuprot tome, katarske strane direktne investicije u SAD dostigle su 3,3 milijarde dolara u 2023. godini, a investicije su bile koncentrirane u finansijske usluge, energetiku i nekretnine.

Investicije SAD-UAE

U 2023. godini, ukupan iznos američkih stranih direktnih investicija u UAE dostigao je 16,1 milijardu dolara.

Prema novinskoj agenciji Reuters, u 2023. godini, glavni pokretači stranih direktnih investicija bili su proizvodnja, finansije i osiguranje, građevinarstvo te veleprodaja i maloprodaja.

U međuvremenu, ukupan iznos stranih direktnih investicija UAE-a u SAD-u iznosio je 35 milijardi dolara u 2023. godini – u finansijske usluge, transport, hranu i piće, zrakoplovstvo i poslovne usluge, prema podacima Ministarstva trgovine.

U martu se savjetnik za nacionalnu sigurnost UAE-a, Tahnoon bin Zayed Al Nahyan, sastao s Trumpom i obavezao na investicije od 1.400 milijardi dolara u SAD tokom 10 godina, u sektore kao što su vještačka inteligencija, poluprovodnici, energetika i proizvodnja.

Trgovina oružjem između zemalja

SAD je najveći izvoznik oružja u svijetu i glavni dobavljač za zemlje Zaljeva.

Katar i Saudijska Arabija su činili po 6,8 posto ukupnog svjetskog uvoza oružja u periodu 2020-24, što ih čini trećim i četvrtim najvećim uvoznikom u svijetu.

UAE je 11. najveći uvoznik oružja, sa 2,6 posto globalnog uvoza u istom periodu.

Saudijska Arabija je glavni uvoznik američkog oružja, prema podacima Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stockholmu (SIPRI). Između 2020. i 2024. godine, Saudijska Arabija je primila 12 posto ukupnog izvoza oružja SAD-a. Gotovo 74 posto saudijskog uvoza oružja dolazi iz SAD-a.

Trump je spreman ponuditi Saudijskoj Arabiji paket oružja vrijedan više od 100 milijardi dolara tokom svoje posjete, prema Reutersu.

U periodu 2020-24, SAD je bio glavni dobavljač oružja Kataru, čineći 48 posto njegovog uvoza.

U martu, američki State Department odobrio je veliki paket oružja Kataru vrijedan dvije milijarde dolara, koji uključuje dronove dugog dometa za pomorski nadzor i stotine raketa i bombi.

U istom periodu, SAD je također bio glavni dobavljač oružja UAE-u, čineći 42 posto uvoza oružja te zemlje.

Izvor: Al Jazeera

Reklama