Infografika: Deset najbržih vozova svijeta
Svjetski brzinski rekord za komercijalni voz još od aprila 2007. drži The Train à Grande Vitesse, a postavljen je u sjevernoj Francuskoj regiji Champagne.
Mreža brzih željeznica nudi praktičniju i zeleniju alternativu letenju i jedna je od ekološki najprihvatljivijih opcija prevoza, ali su još uvijek, posebno u Evropi, jeftine avionske karte povoljnije od karata za voz.
Infrastruktura za ovu vrstu prevoza je izuzetno skupa, ali azijske zemlje poput Kine i Japana ulažu ogromna sredstva u povezivanje stanovništva željeznicama velike brzine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsInfografika: Slovenija će u budućnosti imati više stanovnika od BiH
Infografika: Izrael pojačava napade na škole u Gazi
Ko iz regije šalje najviše sportista na Olimpijske igre
Prvi brzi voz, Japan Rail Tokaido Shinkansen i dalje je među deset najbržih, a u promet je pušten pred Olimpijske igre u Tokiju 1964. godine. Poznat i kao ‘Voz metak’ povezao je Tokio i Osaku brzinom od 210 km/h. Njegova današnja verzija radi brzinom 320 km/h i prevozi više od milion putnika dnevno.
Prema podacima koje prikuplja Railway Technology tri najbrža voza u svijetu operiraju u Kini, a to su:
Shanghai Maglev, China Railway Harmony (CRH380A) i China Railway Fuxing.
Najbrži voz na svijetu je Shanghai Maglev, poznat i kao Shanghai Transrapid, s maksimalnom radnom brzinom od 460 km/h i prosječnom brzinom od 251 km/h. Rekordna brzina koju je ovaj voz zabilježio je nevjerovatnih 501km/h.
Maglev, nije konvencionalni model brzog voza, već koristi elektromagnetnu silu da levitira iznad staze, eliminirajući trenje, što omogućava nevjerovatno glatko i tiho putovanje.
U planu duplo veće brzine
Pionir brze željeznice u Evropi, poznati The Train à Grande Vitesse, ili TGV, danas operira brzinom od 320 km/h, ali modificirana verzija ovog voza još od aprila 2007. godine drži svjetski brzinski rekord za komercijalni voz, kada je u sjevernoj Francuskoj regiji Champagne dostigao brzinu od 574,8 km/h.
Ulaganje u razvoj brzih željeznica obećava i mnogo veće brzine.
Kina trenutno razvija novi maglev hiperloop voz nazvan T-Flight, na kojem radi državna kompanija China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC).
Voz, koji putuje kroz niskovakuumske cijevi, oborio je svjetski rekord u probnoj vožnji, dostigavši 623 km/h. CASIC ima za cilj da vozovi na kraju dostignu brzinu od 1.000 km/h, a očekuje se da će linija biti operativna do 2035. godine.
Japan trenutno razvija L0 seriju magleva, kojim će povezati 286 kilometara udaljene Tokio i Nagoju za samo 40 minuta, što je brže od leta između dva grada.
U infografici pogledajte 10 najbržih vozova svijeta, njihovu najveću operativnu brzinu te njihovu rekordnu brzinu.