Mapiranje 11 mjeseci izraelsko-libanskih prekograničnih napada

Izrael, Hezbollah i druge libanske grupe razmijenile su više od 9.613 napada između 7. oktobra 2023. i 6. septembra 2024. godine.

Oko 82 posto ovih napada – 7.845 – izvele su izraelske snage (Al Jazeera)

Izrael razmjenjuju napade u posljednjih 11 mjeseci.

Hezbollah je 8. oktobra započeo s napadima na Izrael u znak solidarnosti s palestinskim narodom zarobljenim u Gazi, dok je Izrael vodio rat protiv enklave.

Izrael je napao Hezbollah gotovo četiri puta više nego što je to učinila libanska grupa – izvršio je više 7.800 napada duž granice duge 120 kilometara.

Hezbollah, koji je osnovan 1982. za borbu protiv izraelske invazije i okupacije južnog Libana, kaže da će prestati napadati Izrael ako ovaj prestane s napadom na Gazu. Njen vođa Hassan Nasrallah kaže da grupa ne traži prošireni rat, ali je spremna odgovoriti na izraelsku agresiju.

Hezbollah, koji se smatra jednom od najspremnijih nedržavnih borbenih grupa za borbe u regiji, je 2006. godine vodio 34-dnevni rat protiv Izraela koji je naveliko viđen kao strateški i vojni neuspjeh Izraela.

Neki izraelski čelnici obećali su ukloniti Hezbollah iz južnog Libana, čak i silom.

Napadi

Prema podacima organizacije Armed Conflict Location and Event Data (ACLED), Izrael je razmijenio najmanje 9.613 napada s Hezbollahom i drugim naoružanim grupama u Libanu od 7. oktobra 2023. do 6. septembra 2024.

Oko 82 posto ovih napada – 7.845 – izvele su izraelske snage, koje su ubile najmanje 646 ljudi u Libanu.

Hezbollah i druge naoružane grupe odgovorne su za 1.768 napada u kojima su ubijena najmanje 32 Izraelca.

Osim Hezbollaha – koji je uglavnom snosio najveći teret napada – druge strane uključene u napade na Izrael uključuju libanske snage al-Fajr i pokret Amal, kao i Hamasove brigade Qassam i brigade al-Quds palestinskog islamskog džihada, oba oružana krila palestinskih grupa koje su prisutne u Libanu.

Izrael je najviše napadao ove lokacije u južnom Libanu:

  • Aita al-Shaab – 391 napad
  • Naqoura – 303 napada
  • Kfar Kila – 294 napada
  • Hula – 291 napad
  • Tayr Harfa – 246 napada

Grupe iz Libana su najviše napadale ove lokacije u sjevernom Izraelu:

  • Kiryat Shmona – 154 napada
  • Metula – 103 napada
  • Margaliyot – 99 napada
  • Manara – 91 napad
  • Shtula – 83 napada

Eskalacija 25. augusta

U nedjelju 25. augusta, Hezbollah i izraelske snage izmijenile su stotine napada preko granice u značajnoj eskalaciji.

Izrael je to nazvao “preventivnim” zračnim napadom na južni Liban, dok je Hezbollah rekao da je lansirao stotine raketa na izraelske ciljeve.

Nasrallah je rekao da je grupa lansirala stotine bespilotnih letjelica i raketa na sjeverni Izrael u znak odmazde za ubistvo komandanta Fuada Shukra u julu.

Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant proglasio je “posebnu situaciju” u cijeloj državi na 48 sati.

Izraelski arsenal

Izrael posjeduje najnaprednije rakete na Bliskom istoku, mnoge domaće proizvodnje, ali većina njegovih precizno navođenih projektila dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država.

Prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), velik dio izraelskih vojnih sposobnosti su taktički sistemi kratkog dometa, uključujući rakete Popeye, Extra i Gabriel. Među raketama dugog dometa su Jericho 2 i Jericho 3 balistički projektili s dometima od 1.500-3.500 kilometara odnosno 4.800-6.500 kilometara.

Takođe, uprkos tome što to službeno ne priznaje, vjeruje se da Izrael posjeduje najmanje 90 komada nuklearnog oružja.

Kako bi se suprotstavio nadolazećim raketama i projektilima, Izrael koristi tri integrisana protivzračna odbrambena sistema: Željeznu kupolu (kratkog dometa), Davidovu praćku (srednjeg dometa) i raketni sistem Strijela (dugog dometa).

Željezna kupola je prvobitno vođena kao odbrambeni sistem protiv raketa s dometima od 4-70 kilometara, ali stručnjaci kažu da je on sada proširen.

Davidova praćka, koju proizvodi izraelski proizvođač oružja Rafael, može presresti rakete i projektile u dometu od 40 do 300 kilometara.

Raketni sistem Strijela (Arrow), koju predvodi presretač Arrow 3, ima procijenjeni domet do 2.400 kilometara.

 

Arsenal Hezbollaha

Hezbollah se smatra jednim od najnaoružanijih nedržavnih aktera na svijetu, s procijenjenim raketnim arsenalom od 130.000 komada, prema CSIS-u.

Dana 19. septembra, izraelski Institut za istraživanje nacionalne sigurnosti procijenio je da Hezbollah ima 40.000 projektila tipa Grad s kratkim dometom od 15-20 kilometara.

Stepenicu iznad je 80.000 raketa većeg dometa, uključujući balističke rakete Fajr 3 i Fajr 5, s dometom od 100 kilometara.

Konačno, posjeduje oko 30.000 projektila Zelzal ili Fateh-110 s dometom od 200-300 kilometara – oružje najvećeg dometa u Hezbollahovom inventaru, sposobno da dosegne južni Izrael.

Izvor: Al Jazeera

Reklama