Pregled atentata na američke predsjednike i kandidate
Od osnivanja Sjedinjenih Američkih Država ubijena su četiri predsjednika i jedan predsjednički kandidat.
Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump ranjen je u napadu na predizbornom skupu u okrugu Butler u Pennsylvaniji.
Trump je s bine ispraćen krvav po uhu i obrazu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMapa: Ko kontroliše šta u Siriji
Od A do Z – djeca koju je Izrael ubio u Gazi
Mapiranje izraelskih napada na libanski zdravstveni sistem
Na skupu je ubijen vatrogasac koji je bio u publici, a još dvoje ljudi teško je povrijeđeno.
Tajna služba je ubila osumnjičenog napadača, identifikovanog kao Thomas Matthew Crooks (20) iz Pennsylvanije.
Od osnivanja SAD-a ubijena su četiri predsjednika i jedan predsjednički kandidat.
Ovo su neki od slučajeva u kojima su američki predsjednici i vodeći predsjednički kandidati bili meta pokušaja ubistva.
1865, Abraham Lincoln (16. predsjednik) – ubijen dok je sa suprugom gledao pozorišnu predstavu u Washingtonu. Ustrijelio ga je John Wilkes Booth i pružena mu je ljekarska pomoć, ali je preminuo sljedećeg jutra. Booth je pronađen kako se sakriva u štali u Virginiji 12 dana kasnije, gdje je i ubijen.
1881, James Garfield (20. predsjednik) – Ustrijeljen dok je hodao na željezničkoj stanici u Washingtonu, šest mjeseci nakon preuzimanja dužnosti. Preminuo je od zadobivenih rana nekoliko sedmica kasnije. Charles Guiteau, njegov ubica, proglašen je krivim i pogubljen sljedeće godine.
1901, William McKinley (25. predsjednik) – Ustrijeljen iz neposredne blizine nakon govora u New Yorku. Očekivalo se da će se oporaviti, ali je oko rana od metka nastala gangrena i preminuo je osam dana kasnije. Dvadesetosmogodišnji muškarac iz Detroita Leon F. Czolgosz, priznao je da je pucao. Pogubljen je nekoliko sedmica nakon atentata.
1912, Theodore Roosevelt (kandidat) – Roosevelt se borio za Bijelu kuću kao bivši predsjednik kada je ubijen u Milwaukeeju. Preživio je pucnjavu, ali mu je metak ostao u prsima do kraja života.
1933, Franklin Roosevelt (32. predsjednik) – U Miamiju je bio meta pokušaja atentata, italijanskog imigranta Giuseppea Zangare. Roosevelt je ostao nepovrijeđen, ali je u napadu ubijen Anton Cermak, gradonačelnik Chicaga.
1963, John F. Kennedy (35. predsjednik) – Kennedy je smrtno stradao dok se vozio u povorci kroz centar Dallasa. Iz daljine je pogođen iz vatrenog oružja te je nekoliko sati kasnije preminuo u bolnici. Policija je uhapsila Leeja Harveya Oswalda. Dva dana nakon hapšenja, dok su Oswalda odvodili u zatvor, ubio ga je Jack Ruby, vlasnik noćnog kluba iz Dallasa.
1968, Robert F. Kennedy (kandidat) – Mlađi brat Johna F. Kennedyja vodio je kampanju za demokratsku nominaciju i pobijedio na predizborima u Kaliforniji 1968. godine. Odmah nakon što je održao pobjednički govor, ubio ga je Sirhan Sirhan. Ubica je uhapšen i osuđen na smrt. Ta odluka je ublažena u doživotni zatvor, a njegov zahtjev za puštanje na slobodu 2023. je odbijen.
1972, George Wallace (kandidat) – Wallace je bio u borbi za predsjedničku nominaciju demokrata kada je ustrijeljen tokom kampanje u Marylandu. Ustrijeljen je četiri puta, a jedan metak mu se zabio u kičmu. To ga je ostavilo paraliziranog do kraja života. Čovjek koji je pucao u njega je Arthur Bremer. Osuđen je na zatvorsku kaznu. Pušten je 2007. godine.
1975, Gerald Ford (38. predsjednik) – izbjegao dva pokušaja atentata u samo 17 dana, oba u Kaliforniji (u Sacramentu i San Franciscu) i oba su izvršile žene – Lynette Fromme i Sarah Jane Moore. Dobile su doživotne robije.
1981, Ronald Reagan (40. predsjednik) – Reagan je odlazio sa govora u Washingtonu kada ga je ustrijelio John Hinckley Jr. Metak je probio Reaganovo lijevo plućno krilo, za dlaku promašivši srce. Reagan je preživio atentat. Hinckley je uhapšen i proglašen nevinim zbog neuračunljivosti. Zatvoren je u duševnu bolnicu.
1994, Bill Clinton (42. predsjednik) – Clinton je bio u Bijeloj kući kada je Francisco Martin Duran pucao na zgradu iz poluautomatske puške. Clinton nije bio povrijeđen. Duran je osuđen za pokušaj ubistva predsjednika i osuđen na 40 godina zatvora.
2005, George W. Bush (43. predsjednik) – Bush je prisustvovao skupu u Tbilisiju s gruzijskim predsjednikom Mikhailom Saakashvilijem kada je čovjek po imenu Vladimir Arutyunian bacio ručnu bombu prema podiju. Nije eksplodirala i niko nije povrijeđen. Arutyunian je osuđen na doživotni zatvor.