Infografika: Koliko su članice NATO-a povećale izdvajanja za vojsku?
Prema procjenama NATO-a, 11 od 31 članice Alijanse ispunilo je cilj o izdvajanju dva posto BDP-a na odbranu; zemlje regije još nisu dosegle taj postotak.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu povećana je potreba za naoružanjem, u Evropi, ali i svijetu.
Osamnaest država članica NATO-a planira da ispune cilj Alijanse da potroši ekvivalent od dva posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu 2024. godine, rekao je generalni sekretar Jens Stoltenberg.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMapa: Ko kontroliše šta u Siriji
Od A do Z – djeca koju je Izrael ubio u Gazi
Mapiranje izraelskih napada na libanski zdravstveni sistem
Taj postotak definisan je nakon ruske ilegalne aneksije Krima 2014. godine i sve veće nestabilnosti na Bliskom istoku.
Bivši američki predsjednik Donald Trump bio je na meti kritika kada je nedavno sugerisao kako ne bi branio saveznike NATO-a koji ne bi ulagali dovoljno u odbranu i da bi čak poticao Rusiju da ih napadne.
Keith Kellogg, penzionisani general-pukovnik i Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, nedavno je rekao da će se on, ako se vrati na vlast, zauzimati za promjene u NATO-u koje bi mogle dovesti do toga da neke države članice izgube pravo na kolektivnu zaštitu od napada. U intervjuu za Reuters rekao je da bi, ako neka članica NATO-a ne bude izdvajala dogovorenih dva posto BDP-a za odbranu, podržao da nema pravo na kolektivnu zaštitu na osnovi člana 5. Sjevernoatlantske povelje.
Član 5. kaže da se napad na bilo koju državu članicu NATO-a smatra napadom na sve članice i da članice saveza moraju na to odgovoriti.
Države regije ispod dva posto
Prema procjenama NATO-a, 11 od 31 članice NATO-a ispunilo je cilj od dva posto prošle godine. U 2014. samo su tri članice ispunile cilj od dva posto.
U 2023. godini procentualno je najviše za odbranu izdvajala Poljska – 3,9 posto BDP-a, dok je 2014. izdvajala 1,88 posto BDP-a.
Sjedinjene Američke Države danas izdvajaju 3,49 posto, nešto manje nego prije 10 godina (3,72 posto).
Države koje također izdvajaju više od dva posto su: Grčka, Estonija, Litvanija, Finska, Rumunija, Mađarska, Latvija, Velika Britanija i Slovačka.
Najmanje za odbranu izdvajaju Luksemburg (0,72 posto), Belgija 1,13 posto i Španija (1,26 posto).
Članice NATO-a iz regije izdvajaju manje od dva posto BDP-a na odbranu. Procentualno najviše izdvajaju Crna Gora i Sjeverna Makedonija – po 1,87 posto BPD-a. Hrvatska izdvaja 1,79 posto BDP-a, manje nego 2014. godine (1,82 posto). Albanija danas izdvaja 1,76 posto BDP-a, dok Slovenija izdvaja najmanje od država regije – 1,35 posto BDP-a.
Detaljnije istražite u infografici.