Mapa: Palestinu priznalo 146 država
Državu Palestinu ove godine priznali Armenija, Slovenija, Irska, Norveška, Španija, Bahami, Trinidad i Tobago, Jamajka i Barbados, što odražava rastuću međunarodnu podršku.
Ove godine, usred izraelskog rata u Gazi, devet država – Armenija, Slovenija, Irska, Norveška, Španija, Bahami, Trinidad i Tobago, Jamajka i Barbados – zvanično je priznalo Državu Palestinu, što odražava rastuću međunarodnu podršku.
Svijet 29. novembra obilježava Međunarodni dan solidarnosti s palestinskim narodom, dan koji je UN ustanovio 1977. godine kako bi se naglasila globalna podrška palestinskim pravima, uključujući samoopredjeljenje, nezavisnost i pravedno rješavanje pitanja palestinskih izbjeglica.
Nastavite čitati
list of 4 itemsJužna Koreja: Yoon imenovao novog ministra odbrane
Trumpov plan za Ukrajinu: Teritorijalni ustupci da, NATO ne
Beogradska deklaracija: Promocija inovativne primjene AI-ja
Priznavanje Palestine jača njen globalni položaj, poboljšava njenu sposobnost da izraelske vlasti poziva na odgovornost za okupaciju i vrši pritisak na zapadne sile da djeluju na rješenju o dvije države.
Koje zemlje priznaju Palestinu?
Trenutno najmanje 146 država članica UN-a priznaje Državu Palestinu kao i Sveta stolica, upravno tijelo Katoličke crkve i Vatikana, koja ima status posmatrača UN-a.
Te države su prikazane na mapi u nastavku:
Kratka historija priznanja Palestine
Dana 15. novembra 1988. godine, u prvim godinama Prve intifade, Jaser Arafat, predsjedavajući Palestinske oslobodilačke organizacije, proglasio je Palestinu kao nezavisnu državu sa Jerusalemom kao glavnim gradom.
Nakon objave, više od 80 država priznalo je Palestinu kao nezavisnu državu, uz snažnu podršku Globalnog juga, uključujući nacije u Africi, Aziji, Latinskoj Americi i arapskom svijetu.
Većina evropskih država koje su priznale Palestinu u to vrijeme učinile su to u okviru bivšeg sovjetskog bloka.
Nekoliko godina kasnije, 13. septembra 1993, prvi direktni razgovori Palestinaca i Izraelaca doveli su do potpisivanja sporazuma iz Osla, koji je trebao donijeti palestinsko samoopredjeljenje u obliku palestinske države uz Izrael. Ovo nikada nije postignuto.
Kasnih 80-ih i ranih 90-ih godina, gotovo 20 država priznalo je Palestinu, a zatim još 12 država između 2000. i 2010. godine – uglavnom iz Afrike i Južne Amerike.
Do 2011. godine sve afričke države, osim Eritreje i Kameruna, priznale su Palestinu.
Generalna skupština je 2012. godine velikom većinom (138 za, 9 protiv, 41 suzdržan) izglasala promjenu statusa Palestine u “državu posmatrača koja nije članica”, a 2014. Švedska je postala prva država u zapadnoj Evropi koja je priznala Palestinu.
Više evropskih država priznaje Palestinu
Norveška, Irska i Španija su 22. maja 2024. objavile da priznaju Palestinu prema granicama prije 1967. s istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom.
Kao odgovor, Izrael je opozvao svoje ambasadore iz te tri evropske države i obećao da će za kaznu proširiti ilegalna naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.
Slovenija je 4. juna postala posljednja evropska država koja je priznala palestinsku državu.
Druge evropske države, Malta i Belgija, raspravljaju hoće li i kada priznati palestinsku državnost.
Nijedna od država G7 – Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo ili Sjedinjene Američke Države – to ne čini.