Infografika: Kako se mijenjao pogled na NATO
Kako se stav o NATO-u mijenjao kroz vrijeme, a posebno nakon ruske agresije na Ukrajinu?

Američki istraživački centar Pew (Pew Research Center) je u svojoj posljednjoj anketi, između ostalog, istražio i stavove o Sjevernoatlantskom vojnom savezu (NATO) i kako su se oni mijenjali kroz vrijeme.
Ispitani su državljani 11 članica Alijanse (Poljske, Nizozemske, Velike Britanije, Njemačke, Italije, SAD-a, Kanade, Francuske, Mađarske, Španije, Grčke i Švedske) o pogledima na ovu organizaciju.
Većina ispitanih ima pozitivan stav o NATO-u. U 11 država članica 62 posto ispitanih ima pozitivan stav, dok 31 posto ima negativan stav o toj vojnoj alijansi.
U Poljskoj ubjedljivo najveći broj ljudi ima pozitivan stav o NATO-u, čak 93 posto.
U Nizozemskoj, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Italiji, približno dvije trećine ispitanih ima pozitivan stav o NATO-u.
U SAD-u 62 posto ispitanih pozitivno gleda na ovu organizaciju, dok 35 posto ima negativan stav. Slični postoci su i u Kanadi.
Slične stavove imaju Francuzi, Mađari i Španci, gdje nešto više od polovice ima pozitivan stav, dok negativan stav ima nešto više od trećine ispitanih.
Među NATO članicama koje su obuhvaćene istraživanjem, jedino u Grčkoj vlada negativan stav o NATO-u. Negativan stav ima 55 posto ispitanih, dok 40 posto ima pozitivan stav.
U Švedskoj, koja još čeka zeleno svjetlo Mađarske i Španije za pristupanje vojnoj alijansi, velika većina ispitanih (78 posto) ima pozitivan stav o NATO-u.
Stav o NATO-u kroz vrijeme
Od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, stav o NATO-u se samo u nekoliko država značajnije promijenio.
Tako je u Grčkoj zabilježen rast pozitivnog sentimenta od sedam posto, u Poljskoj za četiri posto. Istovremeno, u Mađarskoj je popularnost NATO-a pala za sedam posto, a u SAD-u za pet posto.