Infografika: Iz kojih zemalja SAD uvozi čelik?

Američki predsjednik Donald Trump potpisao je okvirnu odluku o uvođenju tarife od 25 posto na uvozni čelik i deset posto na aluminij.
Meksiko i Kanada privremeno će biti izuzeti dok traju pregovori o regionalnom trgovinskom sporazumu.
Trump smatra da svojim prijedlogom štiti američke radnike, koji su kritikovali republikance u Kongresu, dok su američki saveznici najavili da će uzvratiti na spornu mjeru.
Trump je uveo tarife na dan kad je 11 zemalja potpisalo Sveobuhvatni progresivni sporazum za transpacifičko partnerstvo (CPTPP), čiji je cilj uklanjanje prepreka u trgovini.
Američki predsjednik ranije je na Twitteru poručio da SAD mora štititi i razvijati svoju industriju čelika i aluminija i istovremeno “pokazati veliku fleksibilnost i saradnju s onima koji su pravi prijatelji” i koji SAD tretiraju pošteno kad je riječ o trgovini i vojsci.
Looking forward to 3:30 P.M. meeting today at the White House. We have to protect & build our Steel and Aluminum Industries while at the same time showing great flexibility and cooperation toward those that are real friends and treat us fairly on both trade and the military.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 8, 2018
Kina i Brazil objavili su da će reagovati na Trumpove najave.
Iz Evropske unije najavili su da će uvesti carinu na motocikle Harley-Davidson, džins Levi's i alkoholna pića.
Na Kinu otpada samo mali dio američkog uvoza čelika, no industrijska ekspanzija te zemlje izazvala je pad cijene čelika.
Visoki kineski diplomat rekao je nakon Trumpove najave da Kina ne želi trgovinski rat sa SAD-om, no branit će svoje interese.
Trumpov korak imat će ograničen efekt na Kinu, jer većina čelika i aluminija koje SAD uvozi stiže od njihovih saveznika, kao što su Kanada, Brazil, Južna Koreja i Meksiko.
Od tih deset partnera SAD uvozi 78 posto ukupnih količina čelika godišnje. Iz Kanade se uvozi 17 posto, Brazila 14 i Južne Koreje deset posto, prema podacima američkog Ministarstva trgovine za 2017. godinu.
I zemlje regije naći će se na udaru novih tarifa. Prema podacima američkog ministarstva, SAD je prošle godine uvezao 36.000 tona čelika iz Srbije, a 32.000 tona iz Slovenije. Iz Makedonije je uvezeno 12.000, a iz Hrvatske 2.000 tona.
S druge strane, srbijansko Ministarstvo trgovine tvrdi da direktnih posljedica za Srbiju neće biti jer se čelik iz te zemlje nije direktno izvozio u SAD zbog velikih troškova prijevoza.
Izvor: Al Jazeera