Grafika: Život u Vukovaru, nekad i danas

Vukovar danas, 25 godina nakon pada grada pri čemu je većina stambenog fonda, infrastrukture i privrede uništena, ima 1.000 stanovnika manje nego što je prije rata bilo zaposlenih.

Pokazuju to službeni podaci o Vukovaru, koje je objavila Vukovarsko-srijemska županija.

Uz procijenjeni realni rast od dva posto godišnje, očekivani bruto domaći proizvod po glavi stanovnika bio bi 12.500 dolara, što je tri puta više u odnosu na stvarni iznos (4.488 dolara).

Kompanija Borovo i dalje je najveći poslodavac u gradu te druga u županiji.

Al Jazeeri su potvrdili kako imaju 700 zaposlenih, od kojih u Vukovaru 450.

 

Od četiri najveća prijeratna poslodavca, koji su zajedno zapošljavali 28.330 radnika, sada posluju tri i zapošljavaju 1.500 radnika, što predstavlja gubitak od 27.030 radnih mjesta.

Samo Borovo pretrpjelo je 308 miliona eura direktne ratne štete, plus još 255 miliona eura štete zbog posljedica rata, što je više od pola milijarde eura direktne i indirektne ekonomske štete.

Najniže procjene stopa rizika od siromaštva zabilježene su u Zagrebu (9,8 posto) te Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji (11,9 posto), a najviše u Brodsko-posavskoj (35,9 posto), Virovitičko-podravskoj županiji (33,4 posto) i Vukovarsko-srijemskoj županiji (31,9 posto).

 

Dostupni statistički podaci o iseljavanju stanovništva naslanjaju se na prijavu promjene boravišta/prebivališta policiji. To je zakonska obaveza i građanin se mora odjaviti ako namjerava duže od godinu dana boraviti izvan zemlje, no koliko ljudi to i učini, veliko je pitanje.

Stručnjaci se ne slažu ni oko procjene postotka, pa neki govore da se odjavi samo 20 posto građana.

 

Izvor: Al Jazeera


Reklama