GRAFIKA: Jednakost polova – malo pozitivnog, mnogo zabrinjavajućeg

Emma Watson ambasadorica je dobre volje UN-a za jednakost (EPA)

Priredio: Fahrudin Smailović

Ovogodišnji izvještaj Ujedinjenih naroda UN Women analizirao je ekonomske i društvene dimenzije jednakosti među polovima. Taj izvještaj prikazuje u kojoj mjeri je ostvaren napredak kada su u pitanju ženska prava i jednakost.

Izvještaj polazi od prava žena da rade na dobro plaćenim i kvalitetnim poslovima, da im se ne uskraćuje zdravstvena zaštita, da imaju pristup čistoj vodi i zadovoljavajućoj kanalizaciji.

Procent zemalja sa zakonskim odredbama 1975-2005.


Izvor: UN Women

Pravilnom kombinacijom ekonomskih i socijalnih politika, vlade mogu stvoriti pristojne poslove za žene (i muškarce) i osigurati da neplaćena njega, koja je u temeljima svih ekonomija, bude prepoznata i podržana. Dobro osmišljene socijalne usluge (zdravstvena zaštita, skrb) i mjere socijalne zaštite (penzije) mogu povećati sigurnost.

Iako postoje mnogi pozitivni aspekti izvještaja, postoje i područja koja izazivaju zabrinutost.

Jaz između bogatih i siromašnih žena i dalje je ogroman, čak i unutar granica jedne zemlje. Žena u Sijera Leoneu ima 100 puta veće šanse da umre na porođaju nego žena u Kanadi.

Broj zemalja koje imaju uređenu zaštitu prava žena (2014)


Izvor: UN Women

Osim toga, u izvještaju se konstatira da su se promjene u globalnoj ekonomiji oštro odrazile na oba pola.

Ekonomska politika nije uspjela stvoriti dovoljno pristojnih poslova, što ljudima otežava da se oslobode siromaštva. Ovo se posebno odnosi na žene, koje su posebno zastupljene u nesigurnim, neformalnim i nisko plaćenim poslovima.

Promjene na koje ukazuje izvještaj ne idu u korist ni većini muškaraca.

Na primjer, u nekim zemljama u kojima je smanjena razlika među platama to se desilo u kontekstu pada zarada i za žene i za muškarce, s time što su plate muškaraca pale više od plata žena.

Ovo se teško može nazvati “napretkom”, jer je, umjesto izjednačavanja žena i muškaraca, došlo do jednakog pada, navodi se u izvještaju.

Izvještaj poziva na pridavanje veće pažnje marginaliziranim ženama, umjesto što se insistira na ocjeni prosjeka.

Napredak prema suštinskoj jednakosti treba mjeriti prema tome koliko su inkluzivna prava siromašnih i marginaliziranih žena. Stoga je važno gledati dalje od “prosjeka” kako bismo bili sigurni da su sve žene su u mogućnosti uživati svoja prava.

U izvještaju je, također, prikazan status jednakih prava na radnom mjestu širom svijeta te su kreirali mape:

Jednaka naknada za rad jednake vrijednosti (2014)

Izvor: UN Women

Izvor: Al Jazeera


Reklama