Fotogalerije
Foto: Deseci hiljada demonstranata na ulicama Tbilisija
Policija je u glavnom gradu Gruzije ispalila suzavac i šok bombe kako bi rastjerala demonstrante koji se protive nacrtu zakona o ‘stranom utjecaju’.
Gruzijski parlament došao je korak bliže donošenju zakona za koji se kritičari plaše da će ugušiti slobodu medija i ugroziti kandidaturu zemlje za članstvo u Evropskoj uniji, nakon što je policija upotrijebila vodene topove, suzavac i biber sprej protiv desetaka hiljada ljudi koji su izašli na ulice u znak protesta.
Parlament je u srijedu odobrio drugo čitanje zakona o “stranom utjecaju” koji je kritikovan kao odraz drakonskog ruskog zakona, a zastupnici su glasali 83 prema 23 za usvajanje mjere.
U međuvremenu su uhapšeni deseci ljudi, a masovni skupovi se svakodnevno nastavljaju u glavnom gradu Tbilisiju.
Zakon bi zahtijevao od medija i nekomercijalnih organizacija da se registruju kao “zastupnike interesa stranih sila” ako primaju više od 20 posto sredstava iz inostranstva. Vladajuća stranka Gruzijski san prošle je godine povukla sličan prijedlog nakon masovnih protesta.
Predsjednica najavila veto
Zakon će proći treće i konačno glasanje u Saboru. Vladajuća stranka rekla je da želi potpisati taj zakon do sredine maja.
Odnosi između Gruzije i Rusije bili su komplikovani i turbulentni od raspada Sovjetskog saveza 1990-ih. Dvije su zemlje vodile kratki rat 2008. koji je završio tako što je Gruzija izgubila kontrolu nad dvjema Rusiji naklonjenim separatističkim regijama.
Nakon toga, Gruzija je prekinula diplomatske veze s Rusijom, a pitanje statusa regija ostaje glavna iritacija, iako su se odnosi donekle poboljšali.
Gruzija se pridružila međunarodnim rezolucijama koje osuđuju rusku invaziju na Ukrajinu, ali je takođe postala glavno odredište za Ruse koji bježe od vojne mobilizacije i političkih represija.
Gruzijska predsjednica Salome Zourabichvili, koja se sve više sukobljava s vladajućom strankom, kritikovala je zakon i rekla da će uložiti veto ako ga parlament usvoji. Međutim, vladajuća stranka može poništiti veto i zatražiti od predsjednika parlamenta da potpiše prijedlog zakona.
Evropska unija je Gruziji odobrila status kandidata u decembru, ali je sugerisala da bi zakon mogao uništiti njene nade u evropsku integraciju ako bude usvojen.