Fotogalerije
Palestinci obilježavaju 76 godina Nakbe, dok se nova tragedija odvija u Gazi
Nakba je u središtu palestinske borbe, ali na mnogo načina blijedi u poređenju s izraelskim ratom u Gazi.
Palestinci obilježavaju 76. godišnjicu masovnog protjerivanja iz današnjeg Izraela, događaja koji je u centru njihove nacionalne borbe. Ali na mnogo načina, to iskustvo blijedi u poređenju sa katastrofom koja se sada odvija u Gazi.
Palestinci godišnjicu, koju obilježavaju danas, nazivaju “Nakba”, što na arapskom znači “katastrofa”. Oko 700.000 Palestinaca, većina predratnog stanovništva, pobjegla je ili je protjerana iz svojih domova prije i tokom arapsko-izraelskog rata 1948. koji je uslijedio nakon uspostavljanja Izraela.
Nakon rata, Izrael je odbio da im dozvoli povratak jer bi to rezultiralo palestinskom većinom unutar svojih granica. Umjesto toga, postali su naizgled stalna izbjeglička zajednica koja sada broji oko šest miliona, a većina živi u urbanim izbjegličkim kampovima nalik sirotinjskim četvrtima u Libanu, Siriji, Jordanu i na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael.
Strah od ponavljanja historije
U Pojasu Gaze, izbjeglice i njihovi potomci čine oko tri četvrtine stanovništva.
Izraelsko odbacivanje onoga što Palestinci kažu da je njihovo pravo na povratak bilo je ključna zamjerka u sukobu i jedno od najtežih pitanja u mirovnim pregovorima koji su posljednji put propali prije 15 godina.
Sada se mnogi Palestinci boje ponavljanja svoje bolne historije u još kataklizmičnijim razmjerima.
Širom Gaze, Palestinci su posljednjih dana ukrcavali automobile i magareća kola ili su pješke kretali u već pretrpane šatorske kampove dok Izrael ponovo širi svoju ofanzivu.
U ratu u Gazi ubijeno je više od 35.000 Palestinaca, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima, što ga čini daleko najsmrtonosnijom krugom borbi u historiji dugog sukoba.
Oko 1,7 miliona Palestinaca, tri četvrtine stanovništva opkoljene enklave, bilo je prisiljeno napustiti svoje domove, većina njih više puta. To je više nego dvostruko veći broj onih koji su pobjegli prije i tokom rata 1948. godine.
Dugogodišnja obnova
Čak i ako Palestinci ne budu masovno protjerani iz Gaze, mnogi strahuju da se nikada neće moći vratiti u svoje domove ili da će razaranja koja su nastala na teritoriji onemogućiti život tamo. Nedavna procjena Ujedinjenih nacija kaže da obnova uništenih domova u enklavi neće biti moguća do 2040.
Izrael je pokrenuo jednu od najsmrtonosnijih i najrazornijih vojnih kampanja u novijoj historiji u Gazi, bacajući bombe od 900 kilograma na gusto naseljena područja. Čitava naselja su svedena na pustoš ruševina i izoranih puteva, od kojih su mnogi zatrpani neeksplodiranim bombama.
Svjetska banka procjenjuje da je nanesena šteta od 18,5 milijardi dolara, što je otprilike jednako bruto domaćem proizvodu cijele palestinske teritorije 2022. godine. To je bilo u januaru, u prvim danima izraelskih razornih kopnenih operacija u Khan Younisu i prije ulaska vojske u Rafah.