Fotogalerije
Žene sa istoka Srbije na barikadama protiv kineskog rudnika
Žene iz sela Krivelj, na istoku Srbije, blokiraju most u smjenama u znak protesta protiv rada rudnika u kineskom vlasništvu koji je njihovo selo učinio nemogućim za život.
Vukosava Radivojević (78) je prije zore pripremila doručak za muža i potom otišla da čuva barikadu u svom selu na istoku Srbije kako bi spriječila kamione da uđu u otvoreni rudnik bakra koji, prema riječima mještana, zagađuje tlo i vodu.
Radivojević je među 24 žene koje, od januara, na smjene, danju i noću čuvaju barikadu na malom mostu u Krivelju u znak protesta protiv rudnika kojim upravlja kineska kompanija Zijin Mining i koji dominira okolnim seoskim krajolikom i prijeti da im zahvati i kuće.
Ove žene se bore da ubijede kompaniju da izmjesti njihovo selo podalje od onoga što opisuju kao neprekidnu buku, podrhtavanje i zagađenje.
Zijin je već preselio mnoge mještane. No, većina onih koji su ostali su Vlasi – pravoslavni kršćani koji su sačuvali svoj jezik i običaje kroz stoljeća. Žele se preseliti svi zajedno.
‘Truju nas – sve je zagađeno’
„Prisiljeni smo blokirati cestu jer nas truju, sve je zagađeno, ne možemo više uzgajati povrće“, ispričala je Radivojević dok je stajala na barikadi.
Podružnica Zijina, Serbia Zijin Copper, priznala je da postoje ovi problemi za koje kaže da ih je naslijedila od lokalne kompanije kada je preuzela poslovanje 2018.
Rudarstvo je u Krivelju počelo 1970-ih kada je Srbija još bila dio Jugoslavije. Koncentracija sumpor-dioksida u zraku bila je tako visoka da je pravila rupe u ženskim najlon čarapama, pričaju mještani.
Standardi su se od tada poboljšali, ali proizvodnja se učetverostručila otkad je Zijin preuzeo, što znači više kamiona i više prašine, kako kažu mještani.
Pejzaž je narušen gomilama rudarskog otpada. Nizovi narandžastih kamiona vijugaju uz smeđu dolinu. Zidovi kuća su napukli od podrhtavanja usljed podzemnih eksplozija, pričaju mještani.
Broj školaraca opao je za dvije trećine, kazao je učitelj u penziji Aleksa Radonjić, jer su se mlade porodice odselile.
Barikada kao simbol otpora
Barikada, koja je podignuta u januaru, postala je simbol kriveljskog prkosa. Vremenom se pretvorila u drugi dom za žene: unutrašnjost se grije pomoću peći na drva, a imaju i televizor. Komšije svraćaju i donose hranu i kafu. Ponekad im i psi prave društvo.
„Jednog dana sam stajala u centru sela i gledala kamion za kamionom kako prolazi. Mali most se povijao pod njihovom težinom“, ispričala je Radivojević. „Tada sam rekla unuci da se nešto mora poduzeti.“
Domaćica Marija Bufanović (53) bila je među prvima koji su podigli barikadu. „Ovdje nema života“, kazala je. „Želimo se zajedno preseliti.“
Mještani u međuvremenu raspravljaju o tome gdje bi mogli završiti. Kompanija je predložila predio u blizini drugog rudnika, kaže Jasna Tomić, predsjednica mjesne zajednice.
„Želimo da se i novo selo zove Krivelj. Naravno, tamo neće biti rijeke, ali želimo preseliti crkvu, biblioteku i školu.“
Povećane količine olova, arsena i kadmija
Prema studiji na inicijativu kompanije, koja je objavljena u decembru, rječica u selu Krivelj zagađena je teškim metalima. U tlu su pronađeni povećane količine olova, arsena i kadmija.
„Na ovom mjestu došlo je do ozbiljnih direktnih emisija plinova i otpadnih voda, što je rezultiralo veoma zagađenom okolinom, uključujući zrak, rijeke i tlo“, kazali su iz kompanije u izjavi za novinsku agenciju Reuters.
Kazali su i da su uložili više od 100 miliona dolara kako bi smanjili negativan utjecaj na okolinu, uključujući i preradu otpadnih voda.
Zijin je prije nekoliko dana pristao da prestane voziti velike kamione kroz selo, što je, prema riječima Tomić, znak da su žene ostvarile neki uspjeh. Mještani su privremeno podigli barikadu kako bi dozvolili kompaniji da završi određene poslove.