Fotogalerije
Od Slovenije do Sibira legendarnim Renaultom 4
Franc Škrjanec, predsjednik slovenske veteranske automoto unije prešao je hiljade kilometara, uključujući i nekoliko putovanja od Slovenije do krajnjih dijelova Rusije, u starom modelu Renault 4.
Oldtimeri nisu obični stari automobili, oni su svjedoci tehnološkog napretka vremena u kojem su proizvedeni, često odraz stila i prestiža, umjetnost, a danas vrlo vrlo sofisticirano i rašireno tržište u svijetu. Prije nego dobije status retro, vozilo prolazi kroz procedure koje nije tako lako zadovoljiti.
Franc Škrjanec, predsjednik slovenske veteranske automoto unije prešao je hiljade kilometara, uključujući i nekoliko putovanja od Slovenije do krajnjih dijelova Rusije, poput Sibira, što su putovanja duga i do 15.000 kilometara, najčešće sa starim modelom Renault 4.
„I niti jednom nisam pomislio da bi me vozilo moglo ostaviti na cesti“, rekao je Škrjanec, čija su putovanja Rusima poslužila da otkriju tu vrstu autoturizma, počevši od 2010. godine.
Na prostoru bivše Jugoslavije, tržište starim automobilima najrazvijenije je u Sloveniji, sa više od 100 udruženja i zakonskim regulativama usklađeni sa svjetskim propisima. Sada slovenski stručnjaci, poput Škrjaneca, pokušavaju iskustva prenijeti i na Bosnu i Hercegovinu, zemlju sa izuzetnom prošlošću, jer su se do rata koji je u BiH izbio 1992. godine tu proizvodile prve generacije golfova, kao i Volkswagenova Folcika, vrlo popularna među ljubiteljima starih automobila.
Škrjanec kaže da industrija oldtimera angažira veliki broj ljudi, poput stručnjaka za kontrolu i održavanje starih vozila, dok je u turističkom smislu industrija također vrlo privlačna.
U zemljama koje su oldtimere uvrstile u zakonsku regulativu, poput Slovenije, vlasnici imaju određene pogodnosti, uključujući niže takse prilikom registracije vozila.
„Može se reći da retro automobili nisu samo hobi, to je više stil života“, rekao je Škrjanec.
Nacionalni savezi ljubitelja oldtimera udružuju se u vrlo utjecajnu međunarodnu organizaciju FIVA.