Mnogi kršćani u Svetoj zemlji radovali su se izboru pape Lava XIV kao nasljednika svetog Petra. Mnogi od nas se nadaju da će novi papa nastaviti stopama svog prethodnika, pape Franje, posebno kada je riječ o pitanjima kao što su pravda i mir.
Sveta stolica je kroz historiju odigrala važnu ulogu u podršci kršćanskom prisustvu, bilo kroz crkvene aktivnosti, angažman s utjecajnim strankama u i oko regije, ili kroz materijalnu i moralnu podršku. To se ogleda u osnivanju institucija kao što su Papinska misija u Jerusalemu, Univerzitet u Betlehemu, Centar Benedikt u Nazaretu, a nedavno je papa Franjo poklonio papamobil kako bi služio kao pokretna klinika za djecu u Gazi.
Neki od najutjecajnijih trenutaka u našoj nedavnoj historiji bile su posjete pape našoj zemlji – počevši od pape Pavla VI godine 1964, a slijedili su ga papa Ivan Pavao II godine 2000, papa Benedikt XVI godine 2009, a na kraju i papa Franjo 2014. godine.
Mi, kršćani u Svetoj zemlji, nadamo se da nas papa Lav XIV neće samo posjetiti, nego da će nam pomoći i u rješavanju nekih izazova s kojima se danas suočavamo u rodnom mjestu kršćanstva. Kao zajednica od 230.000 ljudi, radimo na jačanju kršćanskog prisustva kao aktivne komponente lokalnog društva, u saradnji s drugim komponentama. Međutim, potrebna nam je pomoć.
Sukob u kojem ginu i kršćani
Jedno od glavnih pitanja koja utječu na živote kršćana u Izraelu i Palestini je izraelsko-palestinski sukob. To je stalni izvor regionalne nestabilnosti koja podstiče nasilje u različitim oblicima, koje ubija mnoge, uključujući i kršćane.
Zbog rastućeg religijskog i političkog ekstremizma mnogi od nas osjećaju se kao stranci u svojoj domovini. Ekonomsko slabljenje i smanjen broj ljudi koji dolaze na hodočašće u Svetu zemlju zbog sukoba dovode do gubitka sredstava za život i pogoršanja socioekonomskih uvjeta. Široko rasprostranjeni očaj tjera mnoge da emigriraju ili planiraju da odu u bliskoj budućnosti, smanjujući brojnost naše zajednice.
Mnogi lokalni kršćani žele da Sveta stolica stupi u kontakt s ključnim globalnim i regionalnim igračima kako bi se postiglo trajno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba. U svojoj posljednjoj propovijedi, papa Franjo je govorio o hitnoj potrebi za mirom u Gazi. U svojoj prvoj propovijedi, papa Lav XIV pozvao je na trenutni prekid vatre i isporuku humanitarne pomoći u Pojas. Pozdravljamo te izjave i nadamo se da će nastaviti raditi na miru u Svetoj zemlji.
U Palestini, situacija ostaje nejasna zbog izraelske okupacije svih teritorija namijenjenih formiranju palestinske države, aktuelnog rata u Gazi i ograničene vlasti Palestinske samouprave na Zapadnoj obali, da ne spominjemo izraelsku potpunu aneksiju Istočnog Jerusalema. Ova stvarnost zahtijeva promišljeno djelovanje Crkve, kako na nivou Svete stolice tako i na lokalnom nivou, kako bi ljudima pružila nadu u ovim mračnim vremenima.
U Izraelu postoji hitna potreba za saradnjom između Svete stolice i lokalne crkve – biskupa, svećenika i vjernika – kako bi se riješila mnoga pitanja koja utječu na kršćanske i nekršćanske zajednice. Ključno je raditi sa svim segmentima lokalnog društva kako bi se izvršio pritisak na državu da jednako tretira sve svoje građane i očuva njihovo dostojanstvo.
Napori da se postigne jednakost
Kršćani se nadaju da Sveta stolica može sarađivati s nama u našim naporima da postignemo jednakost. Mi, kao zajednica, suočavamo se s izraelskim zakonima koji nas diskriminišu na temelju etničke pripadnosti i religije; trebamo podršku u našim naporima da se ti zakoni ukinu.
Osim toga, neophodno je raditi na rješavanju bolnih pitanja koja su negativno utjecala na kršćansko prisustvo, kao što je slučaj sela Iqrit i Biram, čiji su katolički kršćanski stanovnici protjerani prije nego što su njihove kuće uništile izraelske vlasti 1951. godine. Od tada, stanovnici i njihovi potomci zahtijevaju povratak na zemlju svojih predaka, ali im se to pravo uskraćuje.
Potrebna je i snažnija intervencija Svete stolice kako bi se podržale kršćanske institucije koje djeluju pod izraelskom kontrolom, a koje se suočavaju sa sve većim izazovima, kao što su pokušaji nekih općina da nametnu velike poreze kršeći prošle sporazume, nedovoljno finansiranje kršćanskih škola od strane izraelskih vlasti koje upućuje na jasnu diskriminaciju i prijetnje crkvenoj imovini.
Mnogi kršćani u Svetoj zemlji također se nadaju da će papa Lav XIV raditi na jačanju jedinstva među njima, uključujući napore da se postigne ujedinjeni datum za glavne vjerske praznike, posebno Božić i Uskrs. Oni također pozivaju na povećane zajedničke napore među crkvama za organizovanje hodočašća u Svetu zemlju koja uključuju ne samo posjete vjerskim mjestima, nego i interakcije s vjernicima koji tamo žive. To je važno jer bi nam pomoglo da podignemo globalnu svijest o izazovima s kojima se suočavamo i da se osjećamo sastavnim dijelom univerzalne Crkve.
Djeca trebaju svoga oca
Kao cjelina, kršćani u Svetoj zemlji, kao i kršćani širom svijeta, žele vidjeti oca u papi Lavu XIV – oca koji ih posjećuje i s radošću dočekuje njihove posjete, savjetuje se s njima i sluša njihove brige, štiti ih od štete, stoji s njima kada su napadnuti ili potlačeni, i slijedi korake osnivača Crkve, koji nikada nije oklijevao braniti potlačene bez obzira koliko moćan bio tlačitelj.
Papa Lav XIV bi trebao znati da ima mnogo djece u Svetoj zemlji koji ga vole i razumiju kako su on i Sveta stolica zauzeti s mnogim problemima širom svijeta.
Kršćani u Svetoj zemlji molili su se i nastavljaju se moliti za uspjeh pape u njegovoj misiji, sasvim svjesni koliko je ona kompleksna. No, nadasve, djeca trebaju svoga oca – i tome se najviše nadaju: da će on uvijek biti uz njih, bez obzira koliko je zauzet.
*Autor je koordinator u organizaciji Kršćanski forum Svete zemlje.
Stavovi izraženi u ovom članku su autorkini i ne odražavaju nužno urednički stav Al Jazeere.