Crni čaj koji sam pijuckala u kafiću kao da se zgusnuo dok sam u glavi prebirala riječi. Zanimljiv razgovor s kolegom akademikom upravo je postao gorak kada sam ga čula kako ponavlja uvredu i pristran narativ kojem sam prečesto svjedočila.
Govorila sam o pomanjkanju priznanja za romske žrtve Holokausta kada je to provalilo iz njega. Rekao je da su „C*****“, što je odbojan izraz za Rome u mom i njegovom dijelu svijeta, bili mete nacista zbog „kriminalnog ponašanja“. Ova netačna tvrdnja već dugo se koristi u određenim akademskih radovima da predstavi Rome kao inferiorne žrtve Holokausta.
Iako se u nekim zvaničnim izjavama i ceremonijama odaje počast Romima i Sintima, žrtvama Holokausta, kao naprimjer tokom 80. godišnjice oslobođenja Auschwitza, mnoge institucije i dalje ih predstavljaju i razdvajaju kao dio zasebnog genocida ili kao „druge žrtve“ nacističkih režima. Ovo, dijelom, dolazi od rasističkog mita o kriminalnom ponašanju koji je pratio kampanju masovnog istrebljenja romskog naroda i razgovor o historiji koji je uslijedio potom.
Međutim, ovaj mit, usko povezan s biološkim rasizmom, i danas je itekako živ i utječe na politike, ponašanja i stavove prema Romima čak i u naizgled progresivnim državama kao što je Kanada.
Oblik svakodnevnog rasizma
U svom istraživanju sam otkrila da se u svakodnevnom životu Kanađana, antiromski rasizam rijetko otkriva kroz eksplicitno nasilje, za razliku od incidenata kojim sam svjedočila u Evropi. On obično poprima oblik svakodnevnog rasizma, implicitnog i ponavljanog u riječima, uvredama, šalama, stereotipnim pitanjima, pasivnim ili aktivnom distanciranjima i incidentima u kojima su Romi pogrešno shvaćeni, potcijenjeni, zanemareni ili ignorisani – iznenadnim i svakodnevnim bockanjima koja ne samo da iritiraju i vrijeđaju nego ostavljaju traga i na osjećaju vlastite vrijednosti i dobrobiti.
Tokom protekle dvije godine, sarađivala sam s istraživačkim timom iz FBX centra na Univerzitetu Harvard i kanadskim Romskim savezom na identifikaciji i ispitivanju takvih poniženja koje je sociologinja Michele Lamont označila kao „napad na vrijednost“. Razgovarali smo s romskim i neromskim pojedincima u GTHA (šira oblast Toronta i Hamiltona), u kojoj živi najveća kanadska romska zajednica i sastavili smo naša otkrića u studiji pod nazivom Suočavanje s ozbiljnom i svakodnevnom diskriminacijom: iskustva Roma u široj oblasti Toronta i Hamiltona.
Jedno od najčešćih iskustava svakodnevnog rasizma koje su prijavili kanadski Romi s kojima smo razgovarali uključivalo je sumnju na kriminalno ponašanje koja potječe od sveprisutnog vjerovanja koje se proširilo po svijetu, a koje povezuje krađu i obmanu s romskim identitetom i kulturom.
Tipično iskustvo Roma je da im se ležerno govori „O, ako si C******, ti mora da kradeš, ili se često seliš i tome slično.“ Ovakve izjave mogu potaknuti na štetne postupke. Kako nam je ispričala 76-godišnja kanadska Romkinja, s vremena na vrijeme su je optuživali za krađu nakon što je otkrila različitim kolegama svoj romski identitet. Osjećajući se poniženo i povrijeđeno, osjećala je potrebu da „otvori svoju torbu nekoliko puta i kaže: ‘Evo, pretražite mi stvari.'“
Osjećaju se neshvaćenima i diskriminisanima
Staro uvriježeno vjerovanje o kriminalnom ponašanju Roma, zajedno sa ostalima, pojačava se iznova u pop kulturi, filmovima, serijama, pa čak i u akademskim krugovima. U kontekstu šire oblasti Toronta i Hamiltona, takva svakodnevna i ponovljena upotreba izraza vezanih za kriminalno ponašanje u socijalnim interakcijama dovodi to tog da se Romi osjećaju neshvaćenima i diskriminisanima.
Dvadesetpetogodišnja Romkinja s kojom smo razgovarali smatra da je Kanađani vide kao „još jednu C******, još jednu kradljivu C******“. Drugi kanadski Romi oprezni su u svojim interakcijama s drugim Kanađanima, posebno onima s evropskim porijeklom i posebno kada je riječ o dijeljenju informacija o njihovom etničkom porijeklu.
Prikrivanje ili potiskivanje romskog identiteta seže dalje od ličnih interakcija, utječući na zvanične demografske podatke i, shodno tome, politike. Na kanadskom popisu stanovništva iz 2021. prijavljeno je 6.545 Roma, dok bi prema nezvaničnom procjenama, uključujući i izvještaj UN-a iz 2016, taj broj mogao biti bliži 110.000.
Etnorasne uvrede su također istaknuti izraz svakodnevnog rasizma u GTHA. Zapravo, globalno, etnorasne uvrede izdvajaju se kao dominanti izraz napada na vrijednost, zabilježene širom kontinenata u državama kao što su Brazil, Izrael i SAD.
Neki su se iznenadili saznavši da se takvi incidenti događaju i u krugu porodice. Nekoliko Roma podijelilo je informaciju da su iskusili etnorasne uvrede ili šale u vezi s kriminalnim ponašanjem C***** koje su im uputili njihovi partneri neromi ili članovi porodica partnera. Rom s kojim smo razgovarali ispričao nam je da mu je njegova supruga koja nije Romkinja rekla da su Romi ili „glupi ili prljavi“.
Izraz „prljavi C*****“, utemeljen u rasisitičkim idejama povezanim sa fizičkim ili društvenim atributima ili inherentnom biološkom i kulturnom nećistoćom, često je pominjan kao uvreda u našim intervjuima. Zanimljivo je da su mnogi od onih koji su upućivali takve etnorasne uvrede bili pojedinci prve generacije evropskog ili transkontinentalnog porijekla. „Pogledajte ih. Pogledajte kako su prljavi. Pogledajte kakvi su. Pogledajte kako su odvratni“, jednoj Romkinji je kazao vozač taksija porijeklom iz druge države.
Stvarni rizici za stvarne ljude
Naše istraživanje također je otkrilo da se rasističke uvrede uporno koriste kako bi povrijedile, uvrijedile i diskriminisale Rome ili jednostavno kao način obraćanja Romina. Kanađani u široj oblasti Toronta i Hamiltona koriste izraz C***** kao uvredu Romima koje vide na ulici ili na kulturnim događajima. Egzonim C***** općenito se smatra rasisitičkom uvredom u romskim krugovima, iako je za neke romske grupe prihvatljiv, kao što su britanski Romi.
Koriste se i ekvivalenti uvredljivog naziva C***** u različitim jezicima, posebno među Kanađanima evropskog porijekla. U osnovi, primijetili smo vezu između imigracije i uvoza u Kanadu stereotipa iz zemalja sa značajnom romskom populacijom, što smo i u SAD -u dokumentovali 2020. godine.
Istraživanje pokazuje da se Romi u Kanadi osjećaju tužnim, posramljenim, traumatiziranim, nesigurnim, povrijeđenim, odbačenim ili potresenim kad se suoče s uvredama zbog etnorasne pripadnosti. Oni također dijele mišljenje da takva iskustva izazivaju mučninu, tjeskobu, paniku, otupljenost ili osjećaj prijetnje. „Ta iskustva […] ostaju s nama“, rekao nam je jedan kanadski Rom, učesnik istraživanja.
Dok su mnogima, sumnja na kriminalno ponašanje, izraz C***** i povezane uvrede možda samo riječi ili automatske misli, za kanadske Rome i globalnu romsku zajednicu, oni predstavljaju oružje odbacivanja, poniženja i diskriminacije koje trpimo stoljećima.
Ključno je da naša globalna zajednica prestane koristiti rasističke izraze i uvrede kao oružje i etnorasne uvrede ili šale protiv Roma i rasiziranih grupa. Dozvoljavanje takvim štetnim narativima da opstanu predstavlja stvarne rizike za stvarne ljude.
U Norveškoj je naprimjer uvriježeno vjerovanje o kriminalnom ponašanju opravdalo stvaranje romskog registra, koji se ne razlikuje od registara napravljenih u brojnim evropskim nacijama prije Holokausta.
U SAD-u se slični izrazi koriste da podrže politike masovnih deportacija i pritvaranja migranata u kampove za pritvor kao što je Guantanamo, koji, kako je primijetio izvršni direktor Centra za ustavna prava Vince Warren, ostaje globalni simbol „bezakonja, mučenja i rasizma“.
Kontinuirana upotreba rasističkih izraza i uvreda ne samo da doprinosi marginalizaciji rasiziranih zajednica – ona može dovesti do opasne normalizacije državnog i nedržavnog nasilja protiv njih.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.