Nezaboravna scena u filmu Rimski odmor (Vacanze Romane) u kojoj Audrey Hepburn čvrsto drži oko struka Gregoryja Pecka, dok je na Vespi vozi ulicama Rima, početak je slave najpoznatijeg italijanskog motora. Bila je to 1953. godina kada počinje razdoblje “slatkog života” za ovu zemlju koja se još uvek oporavljala od ratne prošlosti, a kojeg je režiser Federico Fellini najautentičnije opisao svojim filmom La Dolce vita (Sladak život).
Iako je proizvedena skoro deceniju ranije, 23. aprila 1946. u Firenci, Vespa koja je patentirana kao prvi skuter na svetu, upravo zahvaljujući svojoj ulozi koju je imala u filmskoj industriji postaje sinonim za Italiju, ali i sinonim za stil, lepotu, komfornost i dobar život. U godinama svoje najveće slave, 1950-ih i 1960-ih, Italija se u inostranoj štampi opisivala kao “zemlja Vespe”, a ovaj dvotočkaš postao je protagonista više stotine filmova i reklama širom sveta, ali i omiljeno prevozno sredstvo Italijana.
Nastavite čitati
list of 3 itemsItalijanska Vespa odlazi u zaborav
Vespa proslavila 70. rođendan
‘Made in Italy’
U Italiji skoro da ne postoji čovek koji ne ume da vozi motor. Ne poseduju ga svi, ali velika većina Italijana posle bicikle nauči da vozi motor. U bilo kojem gradu u ovoj zemlji neretko ćete naići na desetine skutera ili drugih motora koji u kolonama čekaju na semoforu, kako se provlače uskim ulicama ili su parkirani, vrlo često na trotoarima. Motociklisti su vešti vozači, ali su poznati i po tome da ne poštuju pravila saobraćaja.
A kako i zbog čega je motor postao deo italijanske tradicije i kulture, odgovor se nalazi u činjenici da je nakon Drugog Svetskog rata, upravo Vespa bila prvo dostupno prevozno sredstvo i ekonomski pristupačno skoro svakom stanovniku ove zemlje.
Italijanski proizvođač, fabrika Piaggio koja je proizvodila enterijere za brodove, vozove i avione, patentirala je prvi skuter Vespa-Piaggio kojeg je dizajnirao inženjer Corradino D’Ascanio. Ideja je bila da se proizvede inovativno vozilo, jeftino i dostupno svima.
Međutim, u stvarnosti, Enrico Piaggio, vlasnik fabrike želeo je da što pre ponovo počne sa proizvodnjom delova za avione, za šta se njegova fabrika specijalizovala. No, u tom trenutku fabrika Piaggio morala je da se transformiše i pređe sa vazduhoplovnih modela namenjenih za rat na one za civilnu upotrebu. Tako nešto poznatom preduzetniku ipak nije odgovaralo, već mu je trebao proizvod koji će se dobro prodavati. Tako nastaje Vespa, koja je koštala 68 hiljada lira, današnjih 35 evra, proizvedena do danas u više od 20 miliona primeraka i 140 različitih modela.
‘Vespa se mora voziti slobodno’
Na prvim reklamama u novinama, a kasnije i na televiziji, ovaj motor često je povezivan sa idejom slobode i nezavisnosti. Često su na tim reklamama, protagonisti bile žene kojima je mogućnost da voze same davala sigurnost i potvrdu o sopstvenoj nezavisnosti.
Da se Vespa mora “voziti slobodno”, naglasio je i Matteo Salvini, lider desničarske Severne Lige (Lega Nord) i ministar infrastrukture i transporta, u svom pokušaju da zaštiti ovo najpoznatije italijansko vozilo od evropskog Green Deala (Zelenog plana).
“Uvrštavanje Vespe na popis vozila od nacionalnog interesa, kako bi se zaštitila od bilo kakvih ograničenja u saobraćaju, predlog je koji smo podržali kako bismo odbranili nacionalnu baštinu, mit i italijanski simbol na dva točka koji je poznat u celom svetu”, rekao je Salvini kada je sredinom avgusta ove godine podneo predlog zakona u italijanskom parlamentu, o proglašavanju vozila Vespe-Paggio nacionalnom kulturno baštinom.
EU zabranjuje vozila na benzin
Ako ovaj predlog bude odobren, to bi značilo da bi čuveni skuter mogao biti pošteđen ograničenja na prodaju zbog svojih emisija štetnih gasova. Kako smatra ministar Salvini, te čitava italijanska desnica, ali i deo levice, Vespa ne može da završi “zdrobljena pod sekirom evropskog Green Deala”.
“Spremni za 55 odsto” naziv je nove uredbe Evropskog parlamenta koja kaže da se emisije štetnih glasova novih automobila od 2035. godine trebaju smanjiti za 100 odsto. Zapravo, od 2035. godine u Evropskoj Uniji više neće moći da se kupe novi automobili na benzin i dizel, već isključivo vozila sa nultom stopom štetnih emisija. S druge strane, vozila koja su još uvek u upotrebi i smatraju se zagađivačima biće izbačena iz saobraćaja.
Međutim, iako se ovo vozilo, ali u električnoj verziji već odavno proizvodi i neki političari smatraju da ne vide u čemu je problem da se taj originalni motor izbaci iz saobraćaja, italijanska Liga ipak smatra da ona ne može da se smatra vozilom koje zagađuje.
“Od kada je napravljena do danas, funkcija koju Vespa ima je nešto ipak više od samog prevoznog sredstva koje se prodaje u skoro svim zemljama sveta”, naglasili su Leghisti, čvrsto verujući da će italijanski parlament usvojiti ovaj zakon.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.