Emotikon, sticker, GIF, meme, sleng – kako mladi komuniciraju danas

Često se, osim standardnih žargona, skraćenica usvojenih iz engleskog jezika, poput LOL (Laughing Out Loud) i IDK (I Don't Know), skraćuju i naše riječi.

Ako ste u posljednje vrijeme čuli da je neko 'gaser' koji stalno 'fleksa', to je osoba za koju mladi smatraju da voli aktuelne, skupe, brendirane stvari te se time hvali (Florence Lo / Reuters - Ilustracija)

Slay, nzm, vjv – uz prigodan emotikon – način je današnjeg komuniciranja. Slengovi, stikeri, GIF-ovi, meme i skraćenice novi su trendovi, a oni koji ih vjerno prate su mladi kojima su društvene mreže izvor za ovakve jezičke i vizualne novotarije.

Sleng je zapravo sinonim za žargon. Nešto što je prije deceniju i više bila tema o kojoj se često govorilo su posuđenice iz engleskog jezika. Tih vremena sjećam se još iz mojih školskih dana, dok smo danas na nekom drugom nivou kada je riječ o ovoj temi.

Često se, osim standardnih žargona, skraćenica usvojenih iz engleskog jezika, poput LOL (Laughing Out Loud) i IDK (I Don't Know), skraćuju i naše riječi.

Nije nužno loše to što smo usvojili neke anglizme, jer svi vrlo dobro znamo koliko je engleski jezik važan. U prošlosti se to, također, dešavalo sa nekim drugim jezicima pa su riječi iz turskog ili njemačkog, kao što su tepih, štand, bina, štab… ušle u govor, a da toga nismo ni svjesni. Međutim, otišli smo korak dalje kada je riječ o “degradiranju” jezika, a ta pojava najviše je prisutna kod mladih.

nzm znači “ne znam”,
nmg znači “ne mogu”,
vjv znači “vjerovatno”,
msm znači “mislim”.

Mnogo je primjera koje bih mogla navesti, nažalost.

‘Drip’, ‘Slay’, ‘Gaser’ i ‘krindž’

Ako ste u posljednje vrijeme čuli da je neko gaser koji stalno fleksa, to je osoba za koju mladi smatraju da voli aktuelne, skupe, brendirane stvari te se time hvali. Stariji od vatre za mlade su osobe koje imaju više od 30 godina. Kada kažu za nekog da je drip, to znači da ta osoba ima dobar stil.

Česti slengovi su krindž – nešto je neugodno i negativno, a slay – pozitivno. Vajb je trenutna emocija. Ukoliko vam neko kaže da ste delulu, misli da previše maštate i zamišljate. Sleng NPC koristi se kada neko želi reći za neku osobu da je čudna.

Mladi kažu da koriste slengove, ali nikako sa nastavnicima jer ih neće razumjeti.

U neformalnom razgovoru sa učenicima osnovnih škola, oni stariji tvrde kako paze koji će sleng upotrijebiti uopće u školi, jer nekad nisu prikladni čak ni u komunikaciji koja je van časa. Međutim, mlađi učenici, otprilike između 10 i 13 godina, navode kako im je lakše prenijeti svoje osjećaje emotikonom.

Djevojčica sa kojom sam razgovarala kaže da joj ne smeta ako drugari koriste emotikone i stickere, ali da ona voli vježbati da svoje osjećaje iskaže riječima jer se “tako ljepše osjeća”. Prijatelji i kolege iz njenog razreda tvrde da je njima lakše razgovarati pomoću emotikona i stickera.

U svijetu TikToka i YouTubea

Samra Fazlić, nastavnica bosanskog jezika i književnosti, na pitanje da li mladi često koriste slengove, odgovara kako je to vrlo zastupljeno u njihovoj neformalnoj komunikaciji te da je u razgovoru sa roditeljima dobila informaciju da i kod kuće neke od tih riječi znaju iskoristiti.

“U pismenim radovima vrlo slabo koriste skraćenice. Znaju da će dobiti lošu ocjenu”, navodi Fazlić te dodaje kako su svjesni utjecaja društvenih mreža te da mnogo razgovaraju o važnosti jezika.

“Stalno se skreće pažnja, pogotovo kad su govorne vježbe i analiza književnog teksta u pitanju. Neki se i trude, pa sami sebe isprave. Ali većina baš i ne. Danas rijetki učenici čitaju lektiru. Djeca generalno imaju siromašan fond riječi.

Oni su danas u svijetu igrica i TikToka, pa je i njihov jezik takav”, zaključuje.

Zapitala sam se kada to počinje biti slučaj u dječijem razvoju. Odlučila sam razgovarati sa majkom petogodišnjeg dječaka koja tvrdi kako se njeno dijete počelo ponašati onako kako se ponašaju aktuelni likovi za djecu na popularnim YouTube kanalima. Kada je shvatila od koga je prepisao takve obrasce ponašanja i koliko njen dječak prihvata i oponaša ono što vidi, odlučila je onemogućiti mu pristup tim kanalima.

Umjesto riječi, 900 miliona emotikona u 24 sata

Različite aplikacije za dopisivanje, poput Messengera, Vibera ili WhatsAppa dio su svakodnevnice. Koliko smo “skratili” komunikaciju govori i statistika Messengera koja prikazuje da se dnevno 900 miliona emotikona pošalje bez teksta. Prema Unicodu (septembar 2024), koji ima za cilj kreirati jedinstvene kodne tačke koje su prilagodljive svim jezicima, uređajima, softverima, postoji 3.790 emotikona.

Baš kako pokazuju statistike, tako i praksa svjedoči da slanje stickera, emotikona, GIF-ova nije jednako. Svi imaju svoje namjene i pravo vrijeme kada i zašto se šalju. Korisnici emotikone upotrebljavaju u svakom momentu, dok stickere kreiraju u skladu sa svojim životom.

Razne društvene aplikacije i one za razgovor nude mogućnost kreiranja personaliziranih stickera ili sticker paketa uz pomoć korisnikovih fotografija. Na ovaj način korisnici svoje originalne stickere koriste svakodnevno sa ostalim korespondentima. Kakva je onda tu uloga GIF-ova i kada se oni koriste? GIF-ovi su namijenjeni kako bi što realnije prikazali neku reakciju ili poistovijetili situaciju sa nekim momentom iz filma ili serije.

Emotikon – riječ godine 2015.

Koliko su emotikoni postali bitni u komunikaciji, pokazuje i podatak da se već 14 godina 17. jula obilježava Svjetski dan emotikona. Ovaj dan nije samo za proslavu, nego i takmičenje i biranje posebnih. Domaćin dodjele nagrada je Emojipedia.

Baš kao što roditelji ne mogu razumjeti svoju djecu dok koriste nove slengove, tako ni korisnici društvenih mreža ne mogu uvijek shvatiti zašto im je neko poslao određeni emotikon. Na te nedoumice odgovara web-stranica Emojipedia, koja posjeduje različite informacije o emotikonima.

Još jedan pokazatelj koliko su oni zaživjeli u svakodnevnim situacijama jeste i činjenica da je Oksfordski rječnik za riječ 2015. godine odabrao upravo emotikon. Na razvoju emotikona se radi svake godine, a kako je najavljeno iz Unicoda, budući su Emoji 17.0 i izlaze u septembru 2025. godine.

Iako me sve ovo plaši, ipak razumijem mlade. Neverbalna komunikacija može često biti izazovna i dvosmislena, a uz dodatak emotikona se to može spriječiti. Međutim, uistinu vjerujem da se pomoću bogatstva naših jezika možemo bolje i preciznije izraziti, nego koristeći komercijalne stickere i emotikone.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama